Pływanie tratwami było niegdyś mozolną pracą naszych przodków. Przez stulecia tratwami przewożono drewno (m.in. do budowy miast: Żyliny,Trenczyna, Budapesztu), a także siano, ceramikę, zboże, płótna, nawet części chat. Na tratwach przewożono towary z Polski – bursztyn, ołów, miedź, a przede wszystkim sól – w roku 1695 przeprawiono w ten sposób aż 16 tys ton towarów.

Zobaczcie jak wygląda dzień flisaka na spływie rzeki Orawy, która była częścią Bursztynowego Szlaku. Był to szlak od Adriatyku do ujścia Wisły do Bałtyku. W kierunku na południe przewożono nim bursztyn z Bałtyku oraz bydło, skóry, futra, pierze, a w kierunku północnym wyroby szklane, srebrne, z brązu.

Dziś spływy tradycyjnymi drewnianymi tratwami organizuje firma Tandem s.r.o. Spływ z Hornej Lehoty do Orawskiego Podzamku trwa ok. 1 godz. (zależy od szybkości prądu rzeki). Punkt końcowy spływu znajduje sie przy moście w Orawskim Podzamku, ok. 5 min. na piechotę od Orawskiego Zamku.

Na starcie w Hornej Lechocie na przeciwko pałacyku znajduje się bezpłatny parking strzeżony w sezonie letnim, kierowców aut i autobusów odwozimy spowrotem. Jesli parkują Państwo w Orawskim Podzamku, oferujemy podwiezinie samochodem do miejsca początku spływu.

Tratwy są dopuszczone do użytku przez władze, flisacy mają potrzebne uprawnienia. Wypożyczamy kamizelki ratownicze w różnych rozmiarach. Jako jedyna firma na Słowacji mamy prawo przewozić na tratwach nawet najmłodsze dzieci. Długość tratwy: 7 m, szerokość: 2,3 m, zanurzenie: 0,2 m, ilość przewożonych turystów na tratwie: 12 + 2 flisaków.

Zapraszamy was na niezapomniany spływ tratwą wśród pięknej przyrody. Niepowtarzalne widoki na dumę Orawy – Zamek Orawski i profesjonalne przygotowanie flisaków to gwarancja przyjemnych wspomneń z urlopu.

W okresie od maja do października – na żadanie klientów rezerwujemy wstęp na Orawski Zamek.

Trening Flisaków na dzikiej rzece

Zapraszamy!

Tandem s.r.o.
Tel. (+421) 905 35 81 82
(+421) 911 35 81 82
www.plte-orava.sk
mail: plte@orava.sk

 

GPS:
N49°15’16”
E19°24’06”

Pokaż więcej artykułów
  • Spływ tratwami po Dunajcu – Majere

    Możliwość przepłynięcia drewnianymi tratwami przez największy kanion Środkowej Europy R…
Load More In Tratwy, kajaki

Dodaj komentarz

Zobacz również

Spływ tratwami po Dunajcu – Majere

Możliwość przepłynięcia drewnianymi tratwami przez największy kanion Środkowej Europy R…