Niewiele jest miejsc, które przyroda obdarowałaby takim pięknym otoczeniem i dogodnym położeniem jak Nitra. Mówi się, że była, podobnie jak Rzym, założona na siedmiu wzgórzach. Z jej nazwą wiążą się początki słowackiej historii, imiona Prybina, Świętopełka, św.św. Cyryla i Metodego oraz wzmianka o pierwszej chrześcijańkiej świątyni na naszym terenie a także o wprowadzeniu pierwszego słowiańskiego pisma. Oprócz bogatej historii Nitra znana jest jako centrum rolnictwa oraz miasto młodych, ponieważ znajdują się tutaj dwa uniwersytety: Uniwersytet Konstantyna Filozofa oraz Słowacki Uniwersytet Rolniczy. Dominującym zabytkiem miasta jest nitrzański zamek, który w przeszłości był potężną twierdzą.

Odkrywanie Nitry w weekend
Dzień pierwszy – piątek
Do południa: Po zameldowaniu się w hotelu proponujemy spacer na deptak w centrum miasta na wyśmienite lody w GIO CAFE. W Nitrzańskim Systemie Informacyjnym (NISYS) na deptaku uzyskacie kompletne informacje o historii miasta oraz mapę, dzięki której zwiedzicie Dolné mesto z kamienicami i synagogą. Dla zainteresowanych: w NISYSie istnieje możliwość zamówienia usług przewodnika. Za pośrednictwem tego systemu można także zamówić jeden z pakietów pobytowych. Po spacerze polecamy smaczny obiad w hotelu Mikado.
Po południu: Odpocząć można w zielonej oazie w środku ruchliwego miasta, np. w parku na Sihoti, gdzie znajduje się miejskie kąpielisko, boiska, plac zabaw dla dzieci, albo na Zoborskich szczytach, na których terenie jest Narodowy Rezerwat Przyrody Zoborski lasostep, źródło Świerada (Svoradov prameň) czy Jaskinia Świerada (Svoradova jaskyňa).
Wieczór: Polecamy Wasabi bar, gdzie regularnie odbywają się różne imprezy taneczne.

Dzień drugi – sobota
Do południa: Wybierzcie się z nami szlakiem Po śladach nitrzańskich legend. Odwiedzicie Horné mesto – Nitrzański zamek z wyjątkową katedrą, Muzeum diecezialne oraz kazamaty. Polecamy degustację nitrzańskiego miodu pitnego w 300-letniej piwnicy. Dzięki narodowym zabytkom poznacie Nitrę jako wyjątkowe miasto z bogatą historią sięgającą czasów Państwa Wielkomorawskiego (IX-X w.).
Po południu: Jeśli macie ochotę na słowackie specjały, wypróbujcie którąś z restauracji w centrum miasta. Po obiedzie proponujemy skorzystanie z jednego z autobusów firmy Arriva, który obwiezie Was po najbliższej okolicy – do pałacu w Mojmírovcach czy pałacu Park Hotel Tartuf w Beladicach. Swój dzień zakończycie w basenie z ciepłą leczniczą wodą w ośrodku rekreacyjnym Thermal Kesov.
Wieczór: Polecamy doskonałe przedstawienia teatralne w teatrze Andreja Bagara.

Dzień trzeci – niedziela
Do południa: Jeśli jesteście na wycieczce razem ze swoimi pociechami, w ofercie mamy również przedstawienia dla dzieci w Starym Teatrze Karola Spišáka albo degustację lekkiej czekolady w malowniczej fabryce czekolady Bon Praline. W przypadku niesprzyjającej pogody możecie zrobić zakupy w naszych centrach handlowych Mlyny, Centro czy Max. Gdy dopisuje słońce proponujemy wyjście na Kalwarię i poranną mszę w kościele Wniebowzięcia Marii Panny.
Po południu: Zaprawieni turyści mają możliwość udania się na ruiny zamku Gýmeš, w pobliżu którego znajduje się zabytkowy (założony w połowie XIII w.) obecnie chroniony obszar porośniętym kasztanami jadalnymi. Warto także odwiedzić jeden z najładniejszych i najbogatszych ogrodów w środkowej Europie – Arboretum Mlyňany. Po powrocie do miasta polecamy degustację kasztanowych speciałów w cukierni U Billicha albo kawę w kawiarni Gustoso.

Więcej informacji o Nitrze oraz propozycje wycieczek na: www.visitnitra.eu , www.nisys.sk , www.nitra.sk

Pakiety pobytowe
Szlak dziedzictwa sakralnego
W godzinach przedpołudniowych odwiedzicie z przewodnikiem miejscowość Hronský Beňadik. Tu czeka na Was zwiedzanie kościoła i wyjątkowego klasztoru benedyktyńskiego, który został uznany za narodowy zabytek kultury. Znajduje się tu rzadka relikwia Krwi Chrystusa.
Po smacznym obiedzie będziecie kontynuować wędrówkę po religijnych zabytkach w centrum Nitry. Odwiedzicie kościół św. Władysława na ulicy Piaristickiej, Synagogę ze stałą ekspozycją pt. „Losy słowackich Żydów“, kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny z 1852 roku oraz pobliską kaplicę św. Michała z 1739 roku. Na koniec wędrówki odbędzie się degustacja nitrzańskiego miodu pitnego bezpośrednio w 300-letniej historycznej piwnicy.

Srebrna turystyka dla seniorów
Odkryjcie malowniczość trasy pielgrzymkowej prowadzącej przez Zobor a dzięki nordic walking (nowy sposób spacerowania przy użyciu specjalnych kijków) doświadczycie aktywnego chodzenia wzmacniającego pracę serca. Trasa zaczyna się przy źródle Świerada (Svoradov prameň), któremu przypisuje się cudowne właściwości. Po posiłku udacie się do Jaskini św. Świerada (Svoradova jaskyňa). Po drodze znajdują się tablice, z których dowiecie się więcej o życiu słowackych świętych. Nad jaskinią zobaczycie 400-letni krzyż pochodzący (z nieistniejącego już) nitrzańskiego kościoła św. Jakuba. Udacie się na szczyt Trzech dębów, skąd wsród pachnących łąk roztacza się przepiękny widok na okolicę. Wracając, nie ominiecie ruin klasztora Kamedułów. Kolejnym punktem programu jest przejście na nitrzańską Kalwarię. Idąc na szczyt, będziecie mijać stacje drogi krzyżowej. Przy kaplicy Bożego Grobu znajdziecie idealny widok na miasto, następnie weźmiecie udział w mszy świętej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Po śladach nitrzańskich legend
Czeka Was wędrówka po Dolnym i górnym mieście. Poznajcie legendy – o Nitrze, o szarańczy, trzęsieniach ziemi i pożarach, legendy o hotelach Laknera, legendy O trzech witkach króla Świętopełka, o Prybinie, Corgoniu, legendy o św. Emmeramie, legendy o Vazuli, legendy o straszydłach pod Zoborem. Na nitrzańskim zamku, który jest jedyną w swoim rodzaju dominantą Nitry, odpoczniecie przy kawie albo innym bezalkoholowym napoju odkrywając piękno nitrzańskiej bazyliki.

Po śladach zoborskich legend
W ramach wędrówek Po śladach zoborskich legend odwiedzicie prawdopodobnie najbardziej malownicze miejsce związane z Nitrą – kościół św. Michała Archanioła w Dražovcach. Stoi on na skalnym szczycie witając gości przybywających do Nitry. Po zwiedzeniu Dražovskiego kościółka przejdziecie do klasztoru Kamedułów i do ruin kamedulskiego kościoła leżącego u podnóża Zobora.

Za przesłaniem Marii Panny
Nitra, jest nie tylko historycznie najstarszym miastem na terenie Słowacji. Znajduje się tu również wiele godnych uwagi zabytków wiążących się z Najświętszą Marią Panną. Udajcie się z nami w poszukiwaniu jej przesłania. Pierwszym przystankiem na tym szlaku będzie kolumna maryjna na placu Świętopełka (Svätoplukovo námestie). Na pobliskiej ulicy Farskiej znajdziecie kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Przy wejściu do nitrzańskiego zamku możecie podziwiać rzeźbę Niepokalanej Marii Panny. Zwieńczeniem pielgrzymki będzie zwiedzenie bazyliki zamkowej pw. św. Emmerama, z nowoodkrytym freskiem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny oraz freskiem sufitowym przedstawiający Gloryfikację Marii Panny.

Istnieje możliwość poszerzenia pakietów pobytowych o dodatkowe punkty programu wg własnych upodobań: degustację nitrzańskiego miodu pitnego ze zwiedzaniem 300-letniej piwnicy a także degustację czekolady, regionalnych win lub kawy.
Pakiety pobytowe można zamówić na: www.visitnitra.sk

Imprezy cykliczne
Styczeń – Miejski bal reprezentacyjny
Luty – Nitrzańaski karnawał (fašiangy)
Marzec – Nitrzańska wiosna muzyczna
Kwiecień – Gardenia – wystawa kwiatów
Maj – Truskawkowa Nitra – Otwarcie letniego sezonu turystycznego
Czerwiec – Festiwal różowego wina i truskawek
Lipiec – Nitra, miła Nitra (uroczystości cyrylometodejskie)
Sierpień – Agrokomplex – międzynarodowa wystawa rolnicza i przetwórcza
Wrzesień – Teatralna Nitra
Październik – Kasztanowe weekendy
Listopad – Nitrzański festiwal wina
Grudzień – Nitrzańskie miasteczko bożonarodzeniowe

 

Zabytki

GÓRNE MIASTO

  • Zespół zamkowy
    Zamek – Narodowy Zabytek Kultury składa się z 4 niezależnych części. Zamkowe fortyfikacje były budowane z XVI i XVII w. Biskup Pálfy kazał wybudować masywny mur w 1673 r., w czasie panowania Leopoloda I, jako obronę przed Turkami. Budynek ma kształt gwiazdy z 5 bastionami, na każdym z nich rzeźba żołnierzy Leopolda.
    Katedra – składająca się z Górnego i Dolnego kościoła, była wybudowana w 1333-1355 r.. W 1711 r., biskup Erdödy kazał przebudować wnętrze w stylu barokowym. Zadanie wykonał włoski architekt, D. Martinelli. Freski na sklepieniu malowane przez austriackiego malarza Galliarti’ego należą do najcenniejszych wnętrz barokowych na Słowacji. Jest tu także rzadki barokowy ołtarz z 1662 r. oraz renesansowa chrzcielnica z 1643. Dolny kościół wybudowano w latach 1621-42.
    Kościół św. Emerama – najstarsza część katedry – kościół w stylu romańskim. Pierwotnie wybudowany w XI w., był potem przebudowywany w stylu gotyckim, a jego dzisiejszy wygląd to efekt rekonstrukcji z lat 1931-33. Jest to jedno z możliwych miejsc, gdzie stał pierwszy kościół chrześcijański na Słowacji. Są tu szczątki Św. Andrzeja, Benedykta, i Konstantyna-Cyryla.
    Godziny otwarcia katedry:
    w lecie:
    pon-sob od 9.00 do 12.00 i od 13.00 do 18.00
    niedziela od 10.00 do 12.00 i od 14.00 do 18.00
    w zimie:
    pon-sob od 9.00 do 12.00 i od 13.00 do 16.00
    niedziela od 10.00 do 12.00 i od 14.00 do 16.00
    Pałac biskupi – wybudowany na średniowiecznych fundamentach. Ostatnie barokowe przeróbki były robione w XVIII w. W 1924 r. pożar zniszczył część archiwów i dach pałacu. Dziś pałac nadal służy biskupom.
    Budynki gospodarcze na dziedzińcu zamka. Okrągła wieża to pozostałość średniowiecznych fortyfikacji z neogotyckim zwieńczeniem z 1857 r. Brama wjazdowa jest renesansowa i są w niej pomieszczenia dla dowódcy garnizonu. Na dziedzińcu były też jeszcze stajnie, magazyny i budynki służby.
    Wieża Vazila – kolejna pozostałość średniowiecznych fortyfikacji. Zgodnie z legendą w piwnicach wieży więziono w lochach Vazila, siostrzeńca króla Stefana.
  • Kościół św. Piotra i Pawła i klasztor Franciszkanów – renesansowa budowla wybudowana w latach 1624 – 1630 za panowania biskupa Telegdy. Klasztor został zniszczony w czasie najazdu tureckiego i jego struktura uległa modyfikacji: dodano 4 kaplice i wieżę. Budynek uzyskał barokowy wygląd w XVIII w. W środku znajdują się cenne drewniane rzeźby przedstawiające życie św. Franciszka z Asyżu (ich autorem jest franciszkanin, F.X.Seegen).
  • Dom Żupny – późnobarokowy budynek ukończony w 1777 r. Spłonął w 1793 r. i został odbudowany jako reprezentacyjny budynek władz regionu Nitry. Przebudowany potem w stylu secesyjnym przez V. Cziglera w latach 1903 – 1908. Od 1965 r. jest siedzibą Galerii Nitrzańskiej.

DOLNE MIASTO

  • Kościół św. Stefana – pierwotna budowla wybudowana była w X w., przebudowywana w kolejnych wiekach, w początkach XVIII w. nabrała charakteru barokowego. Zachowały się fragmenty romańskich fresków.
  • Kościół św. Władysława i klasztor Pijarów – Zakon Pijarów przybył do Nitry w 1698 r., aby nauczać ubogie dzieci. Fundamenty pod kościół położono w 1701 r., jednak częste pożary nie pozwoliły ukończyć budowli. W 1716 prawie ukończoną budowlę strawił kolejny pożar. Zdecydowano wtedy o budowie zupełnie nowej budowli, z 2 wieżami (1742- 48). Najcenniejszym elementem wnętrza jest bogato zdobiony ołtarz autorstwa austriackiego rzeźbiarza, M.Vogerle.

PARK MIEJSKI – jest dziś miejscem, gdzie mieszkańcy miasta odnaleźć mogą spokój i odpoczynek. Rozciąga się na powierzchni 20 ha w północno-zachodniej części miasta, sąsiaduje z meandrami rzeki Nitra. Składa się z 3 części, a najstarsza z nich Sihoť – pochodzi z II poł. XIX w. Atrakcje parku to m.in. “żabia fontanna”, ptaszarnia, nietypowy plac zabaw przy wejściu, klasycystyczny budynek dawnej kawiarni, a także farma ze zwierzętami, dwa jeziorka połączone strumieniem, nad którym drewniany most. W parku rośnie wiele cennych gatunków drzew (m.in. miłorząb japoński, sekwoja). Siedząc na parkowej ławce, można podziwiać naprawdę piękny widok na jeziora i zamek.

STREFA RUCHU PIESZEGO – starannie zrekonstruowana w 1996 r. z fontannami, zegarem muzycznym, studnią i innymi wystylizowanymi elementami (jak np. tablica informacyjna przypominająca kształtem romański kościół w Drážovcach) nawiązuje swoim stylem do długiej historii Nitry.

  • Sobrance

    Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…
  • Moldava nad Bodvou

    Moldava nad Bodvou leży na północny wschód od Koszyc, przy autostradzie E571 wiodącej do R…
  • Gelnica

    Miasto Gelnica położone jest w historycznym regionie Spisz, wśród Rudaw Spiskich (Spišsko …
Pokaż więcej artykułów
  • Sobrance

    Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…
  • Moldava nad Bodvou

    Moldava nad Bodvou leży na północny wschód od Koszyc, przy autostradzie E571 wiodącej do R…
  • Gelnica

    Miasto Gelnica położone jest w historycznym regionie Spisz, wśród Rudaw Spiskich (Spišsko …
Load More In Miasta

Dodaj komentarz

Zobacz również

Sobrance

Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…