Ponad 700-letnie górnicze miasto Rożnawa leży w sercu malowniczego regionu górnego Gemeru, ktory oferuje turystom atrakcje o każdej porze roku. Rożnawa jest znanym ośrodkiem ruchu turystycznego i dogodnym punktem wypadowym do zwiedzania kulturalnych i historycznych zabytków tego pięknego regionu.
Dziś Rożnawa ma 20 tys mieszkańców. Jest miastem powiatowym i siedzibą licznych urzędów i instytucji oraz ośrodkiem usług i ruchu turystycznego regionu Słowacki Kras. Oprócz szkół podstawowych w mieście działają szkoły średnie oraz filia Uniwersytetu im. P. J. Šafárika w Koszycach. W Rożniawie jest co roku organizowanych wiele imprez kulturalnych i społecznych. Najważniejszymi są: Dni miasta Rożniawa, Jarmark rożniawski, Jarmark Bożonarodzeniowy, Koncert Bożonarodzeniowy chórów dziecięcych.

Historia o powstaniu Rożnawy
Wegług legendy, kiedyś była tu wielka łąka, na której pasły się krowy. Któregoś dnia jedna z nich zgubiła swój dzwonek, a pasterz zaczął go intesywnie szukać. Tak szukając, znalazł trzy złote róże. Kiedy spał, przyśniła mu się przepowniednia, że będzie bogaty. W miejscu, gdzie znalazł róże, zaczęto kopać i odnalezniono tam pokłady złota.. W herbie miasta są trzy róże. Założono tu osadę, której nazwa pochodziła od niezywkle dochodowej kopalni: Rosnoubana (Rozsnyóbánya, Rosenau).

Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z 1291 r. i znajduje się lićie arcybiskupa Ladomera do króla Andrzeja III. Pierwszą znaną budowlą Rożnawy jest kościół farny (dziś katedra) pochodzący z 1304 r. Potem był wielokrotnie przebudowywany, największe zmiany przyniosła przebudowa na przełomie XVI XVI w. To obok kościoła zaczęła powstawać osada, ktorej w 1382 r. nadał prawa miejskie król Ludowit Wielki. Z małej osady górniczej rozwinęło się miasto. Cała jego późniejsza historia związana jest z wydobyciem złota, srebra, miedzi i rudy żelaza. Okres rozkwitu skończył się wraz z nagłym upadkiem górnictwa w XVI w.

W latach 1643 – 1654 w cieniu groźby tureckiej postawiono na ruinach ratusza charakterystyczną strażniczą wieżę miejską.

Na przełomie lat 1706 – 1707 Rożnawa stała się miejscem wydarzeń ważnych w całej Europie: tu zdecydowano o detronizacji Habsburgów.

Na pamiątkę epidemii cholery w 1711 r. stanęła rzeźba przed pałacem biskupów. Budynek ratusza powstał w 1720 r. W 1776 r. Rożnawa stała się siedzibą biskupów, 2 lata później wybudowano pałac biskupi.

W tym czasie miasto straciło charakter miasta górniczego, zmieniło się w miasto handlowo-rzemieślnicze. Wielkie targi sprowadzały kupców z innych krajów, a produkty tutejszych rzemieślników były poszukiwane w całych Węgrzech. W 1786 r. miejski budowniczy, Jan Majer ukończył budowę ewangelickiego kościoła. W mieście rozwijała się edukacja, z czym wiązał się rozwój kulturalny.

Dzisiejsza urbanistyczna struktura historycznego centrum miasta powstała pod koniec XV wieku. Składa się z przestrzennego rynku, największego średniowiecznego rynku o kształcie kwadratowym na Słowacji, otoczonego wspaniałymi kamienicami mieszczańskimi i z sieci ulic. Historyczne jądro miasta można podziwiać nie tylko podczas spaceru, ale także z tarasu widokowego renesansowej wieży strażniczej. Bogatą historię górnictwa można podziwiać w Muzeum Górnictwa, gdzie także wystawa pokazująca róznorodność przyrody Słowackiego Krasu.

  • Sobrance

    Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…
  • Moldava nad Bodvou

    Moldava nad Bodvou leży na północny wschód od Koszyc, przy autostradzie E571 wiodącej do R…
  • Gelnica

    Miasto Gelnica położone jest w historycznym regionie Spisz, wśród Rudaw Spiskich (Spišsko …
Pokaż więcej artykułów
  • Sobrance

    Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…
  • Moldava nad Bodvou

    Moldava nad Bodvou leży na północny wschód od Koszyc, przy autostradzie E571 wiodącej do R…
  • Gelnica

    Miasto Gelnica położone jest w historycznym regionie Spisz, wśród Rudaw Spiskich (Spišsko …
Load More In Miasta

Dodaj komentarz

Zobacz również

Sobrance

Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…