Nazwa Nestville Park powstała ze słów NEST i VILLE. „NEST” oznacza gniazdo, a VILLE“ to skrót od angielskiego słowa „VILLAGE“ – wioska, czyli w pełnym przekładzie Hniezdne. Maleńka miejscowość Hniezdne znajduje się tylko 5 km na zachód od Starej Lubovni (Stara Lubowla). Pierwsza wzmianka o miejscowości jest z roku 1286. Było to najmniejsze królewskie miasto Węgier i miało prawo do wyszynku.

Jednym z głównych powodów, dla których powstał ten obiekt turystyczny były znaleziska w podzamczu przy zamku w Starej Lubovni. Z odnalezionych dokumentów i przedmiotów wynika, że w Starej Lubovni znajdowała się najstarsza zachowana destylarnia (gorzelnia) na Słowacji, z połowy XVIII w. Tradycja destylacji alkoholu w naszym regionie jest udokumentowana już od czasu XVIII w. Związane były z tym także inne tradycyjne rzemiosła, które powstawały na północnym Spiszu. Nestville Park chce ożywić te tradycje i pokazać zwiedzającym bogatą historię ludności tego regionu.
Nowa wystawa Nestville Parku to unikatowy projekt w ramach szerszych działań na rzecz ożywienia ruchu turystycznego na północnym Spiszu. Jej celem jest przybliżenie zwiedzającym historii, tradycyjnego rzemiosła, zdolności i talentów ludzi żyjących na tym obszarze oraz narzędzi, którymi się posługiwali w różnych epokach. Zwiedza się w osobnych częściach ekspozycji:

1.    Historia – historyczne rzemiosła związane z destylacją
2.    Nowoczesność – współczesna produkcja alkoholu
3.    Tradycja – sala z obrazem wyrzeźbionym w drewnie i możliwość degustacji whisky

Można także dowiedzieć się jak wyglądały prace związane z uprawą, zbieraniem i przetwarzaniem zbóż, starą metodą wyrobu „pálenky“ – „pálením, wszystko od XIII w. do dnia dzisiejszego.

Kończąc zwiedzanie można podziwiać salę będącą wspaniałym dziełem miejscowych rzeźbiarzy. Znajduje się tam największy rzeźbiarski obraz w Europie. Jest to centrum całej wystawy; siedmiu słowackich artystów rzemieślników pracowało nad nim przez 3 lata.  Tematem dzieła jest tradycyjne życie mieszkańców północnego Spisza i miejscowości Hniezdne. Dzieło zostało wykonane z 80-letniaej lipy spod Tatr, a rama pochodzi ze starego świerku. Obraz waży ponad tonę, jest długi na 615 cm i szeroki na 215 cm. Zwiedzanie jest połączone z niespodzianką – degustacją pierwszej słowackiej whisky Nestville, która jest w dębowych beczkach w tej właśnie sali. Turyści mogą dowiedzieć się wszystkiego o tym pysznym napoju i innych produktach naszej firmy. W sklepie przy wystawie można kupić pamiątki i produkty firmy.

W obiekcie mieści się centrum cateringu Nestville Koliba. Organizuje w specjalnie przygotowanej do tego części obiektu imprezy, konferencje, rauty itp., dla tych, którzy chcą bawić się i świętować w naprawdę wyjątkowym otoczeniu. Impreza może być połączona z degustacją tradycyjnych lokalnych specjałów i naszych produktów.

Wystawa Nestville Parku pragnie nawiązać do własności intelektualnej i tradycji ludności regionu północnego Spisza i zachować je dla przyszłych pokoleń. Oprócz zaprezentowania historii regionu z jej najważniejszymi wydarzeniami, jesteśmy też zainteresowani ukazaniem zwiedzającym wystawy prezentującej wydarzenia historyczne, które znacząco wpłynęły na produkcję napojów alkoholowych i towarzyszące im rzemiosła regionu Północnego Spiszu

{include_content_item 238}

Nestville Park
Hniezdne 471, 065 01  Hniezdne
Słowacja
tel.: +421 52 42 636 35,
fax.: +421 52 42 636 33
e-mail: info@bgv.sk
www.nestvillepark.sk

 • Spišská Belá

  Miasto Spišska Belá leży w północnej części Słowacji, w powiecie Kežmarku, Kraju Preszowsk…
 • Spišské Podhradie

  Spišské Podhradie i jego okolice znajdują się na Liście Kulturalnego i Przyrodniczego Świa…
 • Presov

  Presov (Preszów) jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, ekonomicznym i administracyjnym wschod…
Pokaż więcej artykułów
 • Malokarpatská vínna cesta – Małokarpacka Droga Winna

  Czym jest Małokarpacka Droga Winna (Malokarpatská vínna cesta®)? Ideą? Produktem turystycz…
 • Szałas u Franka

  W malowniczym miasteczku Stará Ľubovňa niedaleko skrzyżowania dróg do Polski, Popradu i Ba…
Load More In Dla smakoszy

Dodaj komentarz

Zobacz również

Malokarpatská vínna cesta – Małokarpacka Droga Winna

Czym jest Małokarpacka Droga Winna (Malokarpatská vínna cesta®)? Ideą? Produktem turystycz…