Strona główna Kraje Kraj Żyliński

Kraj Żyliński

Liczba ludności: 694 763
Powierzchnia: 6808 km²

Region położony w północno-zachodniej części Słowacji. Od strony północnej graniczy z Polską, od strony zachodniej z Republiką Czeską.

Glówne miasta: Žilina, Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Turčianske Teplice, Tvrdošín.
Regiony turystyczne: Rajecká dolina, Klaster Orava,  Liptov, Jasná, Malá Fatra, Kysuce, Turiec – Kremnicko

ZABYTKI ARCHITEKTURY

Miasta:
Tvrdošín leży na północy Słowacji, w południowo-wschodniej części Kotliny Orawskiej pomiędzy Skorušinskimi Wierchami i Oravskim Pogórzem. Cały obszar leży na wysokości pomiędzy 566 – 1076 m n.p.m., Tvrdošín na 580 m n.p.m.
Dolny Kubin to stolica regionu Orava. Miasto ma wyjątkowy czar, który działa zarówno na turystów, jak i mieszkańców. Każdy kto tu był, będzie chciał tu powrócić.
Żylina (Zilina) (87-tys mieszkańców) to główny ośrodek regionu Doliny Wagu
Miasto Martin należy do okregu Žiliny i jest 8. co do wielkości miastem Słowacji. Żyje tu 60 tys mieszkańców. Położone jest na wysokości 390 n.p.m.
Ružomberok jest jednym z dwóch głównych miast regionu Liptov. Ma wiele do zaoferowania każdemu, kto go odwiedzi. Miasto ma wiele atrakcji historycznych i kulturalnych, np. Muzeum Liptowskie, muzeum Skautingu, a dla miłośników sztuki Galerię Ľudovíta Fulla.
Liptovský Mikuláš – Turystycznym, gospodarczym, kulturalnym i administracyjnym centrum regionu Liptov jest miasto Liptowski Mikulasz. Leży na wysokości 577 m n.p.m. i liczy 33 500 mieszkańców. Jego turystyczną atrakcyjność zwiększa fakt, że leży na pograniczu dwóch parków narodowych: Tatrzańskiego Parku Narodowego i PN Niskie Tatry.
Zamki
Zamek Budatinski –  imponująca budowla zamku, który chronią rzeki Wag i Kisuca, została wybudowana w drugiej połowie XIII wieku i pełniła rolę zamku warowni, na którym wybierano myto.
Zamek Orawski (Oravsky Hrad) niezwykle malowniczy, jakby przyklejony do stromej, ponad 100-metrowej skały (ponad wsią Oravsky Podzamok), jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów zamków Słowacji.
Zamek Strecno wzniesiony został w XIV w., obecny kształt uzyskał w wiekach późniejszych (głównie XV i XVI w.).
Zamek Lietava – rozległe ruiny na górze Skałki w Górach Sulowskich. Twierdza stała w tym miejscu już w II poł. XIII w. Jednym z jej właścicieli był potężny magnat Mateusz Czak, później należała m.in. do rodziny Thurzo, którzy nadali jej do dziś widoczny renesansowy charakter.
Zabytkowe wsie i skanseny
W regionie znajduje się kilka wartych uwagi zabytkowych wsi lub skansenów. Często organizowane są w nich różnorodne plenerowe imprezy folklorystyczne, koncerty itp.

Vlkolínec (na liście światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO) nie jest skansenem, tylko żywym rezerwatem architektury liczącym 45 tradycyjnych liptowskich chat. W drewnianych, pomalowanych na różne kolory domach wciąz mieszkają ludzie (o czym należy pamiętać przy zwiedzaniu). Jedynym murowanym budynkiem jest tu kościół. W jednym z budynków urządzono muzeum. Wieś jest bardzo malowniczo położona, rozciągają się stąd piękne widoki na okoliczne góry.

Wieś Cicmany (pięknie położona pośród Gór Strażowskich) z zabytkowymi drewnianymi chatami malowanymi (kraszonymi) w charakterystyczny sposób: białe ornamenty na ciemnym tle. Nie wiadomo kiedy dokładnie rozpoczęto zdobienie chat, ani też właściwie dlaczego to robiono. Najprawdopodobniej, by chronić chaty przed wpływem słońca.

W Pribylinie mieści się Muzeum Wsi Liptowskiej (Muzeum Liptowskiej dediny), który jest najmłodszym skansenem Słowacji (1991 r.). Można tu podziwiać domy przeniesione z obszaru zalanego, na którym utworzono sztuczne jezioro Liptowska Mara (było tam 11 wiosek). Są tu dwa kościołki.

We wsi Zuberec-Brestova pięknie położonej u wylotu Doliny Rohackiej otwarto Muzeum Wsi Orawskiej (Muzeum Oravskiej dediny) – zgromadzono tu prawie 60 różnorodnych obiektów z całej Orawy (m.in. chaty sołtysów zwanych rychterami, dworki ziemiańskie, budynki gospodarcze i sakralne).

We wsi Podbiel jest rezerwat orawskiej architektury ludowej, jest tu tzw. Bobrova ral’a – kompleks kilkunastu charakterystycznych domostw, znajduje się tam też małe muzeum etnograficzne. W miejscowości Nova Bystrica-Vycholovka mieści się Muzeum wsi Kysuckiej (Muzeum Kysuckiej Dediny) gdzie oprócz budynków z regionu można podziwiać historyczną kolej leśną z początku XX w.

Muzeum Kysuckiej DedinyAKTYWNY WYPOCZYNEK

Kąpieliska termalne i uzdrowiska:
Hotel *** SOREA Maj
W termalnym kąpielisku i krytym basenie hotelu SOREA MAJ w
Liptowskim Janie – jest mineralna lecznicza woda ze źródła Rudolf
odkrytego w 1963 na głębokości 95 m, o temperaturze 29,4 °C.
Meander Park Oravice to najnowocześniejszy ośrodek sportu i
zdrowia na Słowacji. Leży w regionie Orava w Zachodnich Tatrach, blisko
granicy z Polską, zaledwie kilka kilometrów od Zakopanego.
Uzdrowisko Lúčky (Kúpele Lúčky) należy do najstarszych uzdrowisk na Słowacji. Leży w górskiej dolinie pod zboczem Choča, na granicy Orawy i Liptowa, 14 km od Ružomberoka.
Rajecké Teplice – Uzdrowisko znajduje się na terenie Parku Narodowego Mała Fatra. 15 km na południe od Żyliny, w dolinie rzeki Rajczanki. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z XIV w.
Thermal park Bešeňová leży w sercu Słowacji, w uroczym zakątku regionu Liptowa, w kąpieliskowej wiosce Bešeňová.
Turčianske Teplice – Zapomnijcie o stresie, odrzućcie kłopoty i wstąpcie w świat leczniczej wody termalnej, przepięknej przyrody i harmonii. Doświadczcie dobroczynnych skutków specjalistycznych zabiegów, nabierzcie nowych sił i chęci do życia.

Tratwy, kajaki

Spływ tratwami pod zamkiem Orawskim – Pływanie tratwami było niegdyś mozolną pracą naszych przodków. Przez stulecia tratwami przewożono drewno (m.in. do budowy miast: Żyliny,Trenczyna, Budapesztu), a także siano, ceramikę, zboże, płótna, nawet części chat.


Ośrodki górskie:
Bajkowa wioska HABAKUKI
Wizyta w bajkowej wiosce HABAKUKI wciągnie Was do wyjątkowego świata słowackich podań ludowych, które zgromadził największy słowacki zbieracz opowieści – Pavol E. Dobšinský. Popolvár, Laktibrada czy Zlatá Priadka  zadbają o autentyzm miejsca, co będzie niezapomnianym przeżyciem dla całej rodziny.
Drevenice Zuberec
Placówka rekreacyjna Drevenice Zuberec położona jest pośród pięknej przyrody Tatrzańskiego Parku Narodowego, w strefie rekreacyjnej typowej orawskiej miejscowości, jaką jest Zuberec.
Hotel Tatrawest
znajduje się ok. 1 km od wsi Zuberec, w miejscu gwarantującym swoim
gościom odpoczynek i relaks. Zimą okolica daje wiele możliwości
uprawiania sportów zimowych.
Vrátna Free Time Zone to Wellness w naturalnym otoczeniu przyrody.
Pozwólcie sobie na relaks w obiekcie otwartym przez cały rok, w samym
sercu Parku Narodowego Mała Fatra, we Vrátna Free Time Zone.

Jeziora i zbiorniki wodne
Jezioro Orawskie (Oravska priehrada) największy (35 km²) sztuczny zalew na Słowacji, do którego spływają wody Czarnej i Białej Orawy oraz potok Polhoranka. Po środku zalewu jest wysepka Slanicka z kościółkiem – pozostałość po zatopionej wsi Slanica. Na jeziorze kursują statki spacerowe. Nad zalewem (w miejscowościach Slanicka, Namestovo, Pristav) kempingi, możliwość wypożyczenia sprzętu do sportów wodnych.

Liptowska Mara (Liptowskie Morze) sztuczne jezioro o powierzchni 28 km² powstałe w latach 70-tych XX w. Znad jeziora rozciąga się wspaniała panorama na okoliczne góry. Panują tu świetne warunki do uprawiania wind-surfingu, jachtingu i innych sportów wodnych.

Dobra baza noclegowa i gastronomiczna. Miejscowość Liptovský Trnovec to dobry punkt wypadowy w Góry Choczańskie (Chočské hory) i Zachodnie Tatry. Inne miejscowości to Bobrovnik, Trnovec, Sielnica.


Parki Narodowe
Park Narodowy Wysokie Tatry (TANAP) to najstarszy park narodowy Słowacji, utworzony w 1949 r. W 1993 ustanowiony tu został „biosferyczny rezerwat Tatry” (obejmujący również tereny polskie

Park Narodowy Mała Fatra ma powierzchnię 22 630 ha. Ok. 50-kilometrowy grzbiet Małej Fatry przecina rzeka Wag (Vah) tworząc piękny przełom – Domasinsky meander. Przecina on Mała Fatrę na dwa pasma.

Park Narodowy Wielka Fatra rozciąga się na powierzchni ponad 40 tys ha, w tym ponad 26 tys ha pasma ochronnego. Najwyższy szczyt to Ostredok (1592 m n.p.m.).

Park Krajobrazowy Kysuce (Chránená krajinná oblas» Kysuce) o powierzchni ponad 65 tys ha. Sąsiaduje z Żywieckim Parkiem Krajobrazowym w Polsce. Dzieli się na dwie części: zachodnia to Jaworniki, wschodnia Beskidy. W Jawornikach można podziwiać tzw. kysuckie kamienne kule – okrągłe kamienie powstałe z piaskowca. We wschodniej części miejscowość Vychylovka – gdzie skansen Muzeum wsi Kysuckiej (Muzeum Kysuckiej Dediny). Oprócz budynków z regionu można podziwiać tu historyczną kolej leśną z początku XX w.

 

Noclegi

 Wellness Hotel Chopok **** – znajduje się w sercu Doliny Demianowskiej u podnóża Tatrzańskiego Parku Narodowego na Słowacji. Hotel położony w Dolinie Demianowskiej, otoczony jest przepiękną przyrodą Tatr Niskich i zachęca do spędzenia idealnego urlopu dla zwolenników aktywnego wypoczynku. Hotel w Jasnej należy do najczęściej odwiedzanych Wellness hoteli na Słowacji, który uwielbiają rodzice z dziećmi uważając go za idealny rodzinny hotel.
 Hotel Boboty ***  jako jeden z nielicznych hoteli znajduje się bezpośrednio w Dolinie Vratna, która oferuje możliwość aktywnego wypoczynku zarówno latem jak i zimą. W przepięknym górskim otoczeniu Parku Narodowego Mała Fatra mogą Państwo wypoczywać i wykorzystać swój wolny czas na różnego rodzaju aktywności, które Wam ten obszar poleca. Pasmo górskie Małej Fatry jest przepięknym i popularnym miejscem miłośników turystyki górskiej.
 Pensjonat Wellness Rosnička – kompleksowe usługi w zakresie zakwaterowania, wyżywienia, wellness oraz aktywności outdoorowych i indoorowych w dolinie między pogórzami Mała Fatra, Wielka Fatra, na zbiegu rzek Orava i Váh oraz na skrzyżowaniu regionów Liptov, Turiec i Orava.
Pokaż więcej artykułów
  • Kraj Trenczyński

    Liczba ludności: 600 386 Powierzchnia: 4501 km2 Region położony w zachodniej części Słowac…
  • Kraj Bratysławski

      Liczba ludności: 603 699 Powierzchnia: 2053 km2Najmniejszy region Słowacji, leży w …
  • Kraj Preszowski

    Liczba ludności: 798 596 Powierzchnia: 8974 km² Region położony w północno-wschodniej częś…
Load More In Kraje

Dodaj komentarz

Zobacz również

Kraj Trenczyński

Liczba ludności: 600 386 Powierzchnia: 4501 km2 Region położony w zachodniej części Słowac…