Pierwsze wzmianki o Rimavskiej Sobocie pochodzą z 1227 r. 5 maja 1335 nadano jej kartę praw miejskich wolnego królewskiego miasta Budína.
Jest położona na terenie regionu Slovenskie rudohoríe, w pięknej dolinie rzece Rimavy. Jest gospodarczym ośrodkiem pogranicza słowacko-węgierskiego.

KULTURA
O tradycji i kulturze miasta opwiada Muzeum Gemersko-Malohontskie. W historycznym budynku Gremia ma siedzibę biblioteka Mateja Hrebendy, a miłośnicy astronomii mogą odwiedzić obserwatorium. Miasto w lecie gości ludzi teatru. Wtedy odbywa się tu ogólnokrajowy przegląd teatrów dla dzieci – Teatr i Dzieci. Do innych tradycyjnie organizowanych cyklicznych zajęć na letnią nudę należą: Kulturalne Lato, Festiwal Teatru i Muzyki Atrium Art, letni obóz sztuki, literatury, fotografii i teatru – Letavy. Tu odbywają się także imprezy kulturalne: Dni Mihálya Tompy i Dobšinského rozprávkový Gemer. W mieście działa chór kobiecy, kwartet wokalny, orkiestra dęta Sobotienka, zespoły folklorystyczne Rimavan, Háj, Új Gömör, dziecięce zespoły folklorystyczne Lieskovček i Oriašok, zespoły teatralne Divosud, Badido, Pictus i DDS Buratinko.

SPORT
Co roku odbywają się tu m.in. mistrzostwa Słowacji w wieloboju uniwersalnym, mistrzostwa Słowacji juniorów w zapasach w stylu grecko-rzymskim.
Słowacki Klub Turystyczny już od kilku lat organizuje Zimowe Przejście Szlakiem Marii Széchy.

ATRAKCJE
PRZYRODA

Miasto oferuje odpoczynek w miejskim ogrodzie, miejskiej pływalni, a do ulubionych miejsc miejskiej rekreacji należy Sportowo-Rekreacyjna Strefa Zelená Voda Kurinec. Przez Rimawską Sobotę przechodzi południowa odnoga Trasa Szlaku Gotyckiego, do której należy zbiór domów mieszczańskich z XVIII w. Blisko miasta rozciąga się Kurinecká dubina (dębina).

NIEKONWENCJONALNIE
Po bitwie w Lučencu Ján Huňady i Ján Jiskra podpisali tu pokój w 1451 r.
W 1805 wracając z bitwy pod Austerlitz nocował w Rimawskiej Sobocie ze swoimi wojskami rosyjski generał M. Kutuzov. W Muzeum Gemersko-Malohontskim znajduje się prawdziwy unikat – mumia kobiety nazwanej Tasheritnetiak z Abusír el-Meleku w Egipcie, która pochodzi z 21-25 dynastii królewskiej panującej pomiędzy 1087-664 p.n.e.
W Obserwatorium Astronomicznym znajduje się model planety 20495 nazwanej Rimavskasobota.


NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI ARCHITEKTONICZNE MIASTA

RZYMSKOKATOLICKI KOŚCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA
Wybudowany na fundamentach pierwotnej gotyckiej bazyliki z XI w. Znajduje się w nim znany obraz przedstawiający Jana Chrzciciela namalowany przez V. Fischera.

KOŚCIÓŁ REFORMACKI
Wybudowany w 1784 r. Przy wieży kościoła stoi kapliczka nagrobna Istvána Ferenczy’ego z popiersiem i sarkofagiem leżącej postaci Euriki, które są jego dziełem.

KOŚCIÓŁ EWANGELICKI
W kościele wybudowanym w latach 1784-1790 znajdują się cenne przedmioty i dary od szwedzkiego króla Gustawa III, z kaplicy szwedzkiego ambasadora w Wiedniu.

 

BUDYNEK DAWNEGO GIMNAZJUM – LICEUM
Ta późnobarokowa budowla pochodzi z roku 1794 r. Studiowali tu znani słowaccy i węgierscy pisarze i artyści.

GIMNAZJUM
Trzyskrzydłowa, trzypiętrowa budowla wybudowana w latach 1903-1904 według projektu B. Tótha.

DOM ŻUPNY – GRÉMIUM
Pierwotnie klasycystyczna budowla z roku 1798 r., na fasadzie której znajduje się chronostichon i herb Hontu. Obecnie mieści się tu siedziba biblioteki Mateja Hrebendy.

RATUSZ
Wybudowany w 1801 r. według projektu F. Miksa, znanego sobotskiego architekta. Na fasadzie znajduje się herb miasta i napis po łacinie oraz chronostichon.

 

BUDYNEK DAWNYCH BARAKÓW
Data powstania jest dziś nie znana, obecnie jest tu siedziba Gemersko-Malohontskiego Muzeum.

DZIECIĘCY ZAUŁEK
Wybudowany w 1908 r. według projektu M. Ibla. Tworzy go kompleks dwupiętrowych, samodzielnie stojących budowli z elementami eklektycznych fasad.

 • Sobrance

  Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…
 • Moldava nad Bodvou

  Moldava nad Bodvou leży na północny wschód od Koszyc, przy autostradzie E571 wiodącej do R…
 • Gelnica

  Miasto Gelnica położone jest w historycznym regionie Spisz, wśród Rudaw Spiskich (Spišsko …
Pokaż więcej artykułów
 • Sobrance

  Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…
 • Moldava nad Bodvou

  Moldava nad Bodvou leży na północny wschód od Koszyc, przy autostradzie E571 wiodącej do R…
 • Gelnica

  Miasto Gelnica położone jest w historycznym regionie Spisz, wśród Rudaw Spiskich (Spišsko …
Load More In Miasta

Dodaj komentarz

Zobacz również

Sobrance

Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…