Dolina Vydrovská to nowa atrakcja turystyczna w Ciernym Balogu, w powiecie Brezno. Jest efektem współpracy 4 partnerów z różnych sektorów – państwowego, pozarządowego, biznesu i miejskiego.
To gmina Čierny Balog z bogatą, ponad 400-letnią historią, kulturą i tradycjami należąca do największych wsi na Słowacji.
Z historią gminy związana jest historia unikalnej atrakcji turystycznej, kolejki wąskotorowej Čiernohronská železnica, która używana była do transportu drewna. Leśny Skansen utworzony został przez państwowe przedsiębiorstwo Słowackie Lasy. Tę współpracę aktywnie wspiera stowarzyszenie VYDRA.

VYDRA (VIDiecka Rozvojová Aktivita ) jest organizacją obywatelską skupiającą młodych ludzi z całej Słowacji. Działa od 1997 r. w miejscowości Čierny Balog w wiejskim mikroregionie Cierny Hron. Jest kontynuacją 15-letniej walki o zachowanie zabytkowej kolejki Čiernohronská železnica(ČHŽ).
Celem naszej organizacji jest ochrona tradycji, wartości kulturowych i naturalnych, wsparcie zrównoważonego rozwoju wiejskiego mikroregionu Čierny Hron. Chcemy ochraniać i rekonstruować kulturalne i techniczne zabytki oraz chronić kulturowe dziedzictwo. Organizujemy obozy, seminaria, warsztaty, realizujemy programy kulturalne i edukacyjne. Promujemy zdrowy tryb życia.

Vydra prowadzi punkty informacji turystycznej na stacji wąskotorowej kolei Čiernohronskej w Ciernym Balogu oraz na terenie leśnego skansenu w dolinie Vydra. Istnieje tam możliwość wynajęcia przewodnika, zamówienia niedrogiego noclegu oraz kupna pamiątek.

ATRAKCJE

Kolejka Čiernohronská (Čiernohronská železnica)
Historia kolejki Čiernohronskiej zaczęła się w 1908 r. kiedy wybudowano pierwszą cześć trasy od Hronca do Čiernego Baloga, o szer. torów 760 mm. Rok później rozpoczęto regularne kursy. Kolejne odcinki prowadzące do większości dolin rzeki Hron były wybudowane później. Całkowita długość osiągnęła 131,98 km. Władze planowały zniszczyć kolejkę, przetrwała dzięki entuzjazmowi i odwadze tych, którzy sprzeciwili się absurdalnym biurokratycznym decyzjom i rozpoczęli długą batalię o zachowanie kolejki. Od 1983 r. odbywają się tutaj obozy ochotników „Strom Života” (Drzewo Życia) i pozostałe 17 km trasy zostało wpisane na Słowacką Listę Dziedzictwa Kulturowego.
Kolej Ciernohronska jest atrakcją turystyczną. Działa na trasie Chvatimech – Čierny Balog – Vydrovo Skanzen codziennie w okresie od 1 maja do 15 września, zgodnie z rozkładem jazdy.

Leśny skansen (Lesnícky skanzen)
Żywe muzeum , które opowiada o lesie i pracy leśników. Założone w 2002 r. w dolinie Vydrovo w Čiernym Balogu. Muzeum tworzy 3,3-kilometrowa ścieżka z 64 przystankami opisującymi historię i funkcje lasu oraz pracę, tych, którzy las chronią i się nim opiekują. Każdy przystanek zawiera także informacje po angielsku. Miejsce atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Oprócz funkcji edukacyjnej jest miejscem relaksu i zabawy. Częścią muzeum jest kolejka Čiernohronská, która zabiera gości do wejścia.
Leśny skansen jest unikalny w swoim rodzaju w Europie. Można dostać się do niego pieszo, samochodem lub koleją. Jest udostępniany turystom od 1 maja do 30 września. Wstęp dla dzieci kosztuje 20 SKK, a dla dorosłych 30 SKK.

Las Dziewiczy Dobroč (NPR Dobročský prales)
Odwiedźcie miejsce, gdzie czas się nie liczy, gdzie człowiek jest tylko gościem i może oglądać pozostałości rosnącego przez stulecia lasu. Naturalny Rezerwat Przyrody – Las Dobroč został ustanowiony w 1913 r. i jest jednym z najstarszych obszarów chronionych na Słowacji. Ma chronić pozostałości pierwotnego lasu, które przetrwały w niezmienionej formie. Większa część lasów została zniszczona w okresie rozwoju przemysłu górniczego (XVI i XVII w.). Zalesianie rozpoczęto w XVIII w. Niestety podczas zalesiania nie wzięto pod uwagę oryginalnego składu gatunków drzew i dlatego dziś dominuje tu świerk, który nie jest odporny na wiatr, śnieg i szkodniki.
W lesie można zaobserwować wszystkie stadia rozwoju od wzrostu, przez dojrzałość aż do starości i degeneracji, które zazębiają się i nadają lasowi charakterystyczny wygląd dziewiczego lasu. Pełny cykl rozwoju lasu trwa 400 lat. Główne gatunki drzew w lesie to jodła (może osiągnąć wiek 450 lat), świerk (350 lat) i buk (250 lat).
Las jest położony na wys. 700-1000 m n.p.m, na pow. 100 ha na północno-zachodnich zboczach doliny Brotovo. Panuje tu klimat zimy (średnie temperatury 5,4 – 6,5 °C) i wilgotny (średni opad 760-920 mm). Występują tu także cenne gatunki zwierząt, jak jeleń, niedźwiedź, ryś, kuna leśna i wiele gatunków ptaków (np. sowa o wys. 10 cm). W 1964 wichura złamała słynną „jodłę z Dobroć” – jedno największych drzew w Europie, w wieku ok. 450-500 lat, o średnicu pienia 193 cm, wysokości 56 m i ciężarze 38 ton. Najwyższym drzewem lasu była 58-metrowa jodła, która uschła w 1984 r.
Las Dobroč został nagrodzony Europejskim Dyplomem w 1998 r., który zaświadcza o ważnej roli, jakie ten obszar pełni dla Europy.

Ważne !
Las Dobroč jest całkowicie zamknięty dla zwiedzających. Wejście tylko w czasie specjalnych wycieczek z przewodnikiem z Urzędu Leśnego Čierny Balog lub Państwowego Słowackiego Urzędu Ochrony Przyrody. Wycieczki z przewodnikiem trasą przy granicy lasu oferuje również stowarzyszenie VYDRA.

VYDRA (VIDiecka Rozvojová Aktivita)
Hlavná 56, 976 52 Čierny Balog
tel.:(+421) 48 619 0944,
fax.:(+421) 48 619 1537
e-mail: tik@vydra.sk
www.vydrovskadolina.sk

GPS:
N48°44’53”
E19°39’04”

 • Sobrance

  Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…
 • Moldava nad Bodvou

  Moldava nad Bodvou leży na północny wschód od Koszyc, przy autostradzie E571 wiodącej do R…
 • Gelnica

  Miasto Gelnica położone jest w historycznym regionie Spisz, wśród Rudaw Spiskich (Spišsko …
Pokaż więcej artykułów
 • Sobrance

  Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…
 • Moldava nad Bodvou

  Moldava nad Bodvou leży na północny wschód od Koszyc, przy autostradzie E571 wiodącej do R…
 • Gelnica

  Miasto Gelnica położone jest w historycznym regionie Spisz, wśród Rudaw Spiskich (Spišsko …
Load More In Miasta

Dodaj komentarz

Zobacz również

Sobrance

Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…