Miasto Wysokie Tatry zostało założone w 1947 roku. Ma 5 tys stałych mieszkańców, rozpościera się na obszarze 398 km2 i swoją powierzchnią zalicza się do największych miast słowackich. Obejmuje znaczną część pasma górskiego a tworzy je 15 części miejskich – pierwotnie samodzielnych wsi, które stopniowo integrowały się w jedną całość.Miasto Wysokie Tatry zostało założone w 1947 roku. Ma 5 tys stałych mieszkańców, rozpościera się na obszarze 398 km2 i swoją powierzchnią zalicza się do największych miast słowackich. Obejmuje znaczną część pasma górskiego a tworzy je 15 części miejskich – pierwotnie samodzielnych wsi, które stopniowo integrowały się w jedną całość.
Są to po kolei od zachodu:
- Podbanské – nazwa pochodzi od górnictwa – wydobywano tu rudę, a także złoto – od XV w. aż do XIX w.
- Štrbské Pleso – najwyżej położona tatrzańska osada, na wysokości 1350 m n.p.m.
- Vyšné Hágy – najważniejsza osada kąpieliskowa w Wysokich Tatrach;
- Nowa Polianka – osada lecznicza na zboczach Gerlachu, od roku 1956 służąca jako sanatorium gruźlicze i chorób dróg oddechowych
- Tatrzańska Polianka
- Tatrzańskie Zruby
- Nowy Smokowiec
- Stary Smokowiec – najstarsza tatrzańska turystyczno-rekreacyjna osada, za rok jej powstania uznaje się 1793, nazwa pochodzi od pogańskiego kultu Zmoka, patrona hutników, którzy tutaj przerabiali rudę żelaza.
- Górny Smokowiec
- Dolny Smokowiec
- Tatrzańska Leśna
- Tatrzańska Łomnica – jedna z największych i najpiękniejszych osad na terenie Tatr Wysokich, położona na zboczu Łomnickiego Szczytu, 6 km na wschód od Smokowca, w 1893 roku postawiono tu hotel Lomnica – wówczas największy hotel na terenie Tatr Wysokich, następnie godny uwagi Kúpeľný Dom z basenem z wodami leczniczymi, a w roku 1905 reprezentacyjny Grandhotel, który w 1919 roku przemianowano na Grandhotel Praha. W okresie międzywojennym dzięki budowie unikalnej kolejki linowej na Skalnaté Pleso i Łomnicki Szczyt (1937-1940) miejscowość zyskała główną atrakcję turystyczną, która podźwignęła ją do rangi międzynarodowej. • Tatrzańskie Matliare
- Keżmarskie Žľaby – najmniejsza wieś tatrzańska
- Tatrzańska Kotlina – najniżej położona osada tatrzańska (760 m n.p.m.)
Osią transportową całego obszaru jest „Droga Wolności”, którą turysta w ciągu godziny dostanie się z najbardziej wysuniętej na zachód miejskiej części Podbanské przez wszystkie osady tatrzańskie za wyjątkiem Dolnego Smokowca aż do wschodniej granicy miasta do wsi Tatrzańska Kotlina. Centrum administracyjnym miasta jest Stary Smokowiec, który wraz z Tatrzańską Łomnicą i Štrbskim Plesem zaliczany jest do najważniejszych ośrodków ruchu turystycznego.{gallery}MiastoVysokieTatry/galeria{/gallery}
Zakwaterowanie
Obecnie turyści odwiedzający Wysokie Tatry mają do dyspozycji około blisko 13 tys (12900) miejsc noclegowych o różnym standardzie, od pokoi mieszczących się w klasycznych hotelach secesyjnych z początku XX wieku, poprzez hotele sanatoryjne, {mosimage}hotele sieci Sorea, aż po rodzinne pensjonaty i prywatne wille. W wysokogórskim otoczeniu znajduje się 12 unikalnych górskich schronisk i hoteli, a w przedgórzu 5 campingów, które mogą przyjąć kolejnych 7 tys turystów. Trzeba pamiętać, że w czasie letniego sezonu turystycznego (lipiec, sierpień, wrzesień), podczas świąt Bożego Narodzenia oraz w okresie ferii zimowych (luty, marzec) należy rezerwować miejsca z co najmniej dwumiesięcznym wyprzedzeniem, w przeciwnym razie można napotkać bardzo duże trudności ze znalezieniem noclegu. Informacji o noclegach udziela Tatranská informačná kancelária (TIK) – Tatrzańskie Biuro Informacji Turystycznej, które ma swoje oddziały w Starym Smokowcu, Tatrzańskiej Łomnicy oraz w Štrbskim Plese.
Usługi
Ze wszystkich atrakcji turystycznych można korzystać na całym terenie Tatr Wysokich, w każdej z wsi tatrzańskich. Najważniejsze ośrodki tatrzańskie Stary Smokowiec, Štrbské Pleso i Tatrzańska Łomnica są jednocześnie centrami gastronomicznymi o międzynarodowym standardzie. Tu znajdą Państwo nie tylko luksusowe restauracje hotelowe, tradycyjne słowackie koliby z doskonałą atmosferą i muzyką cygańską, ale także przytulne kawiarnie i jadłodajnie samoobsługowe. Życie nocne w Tatrach nie jest tak żywe jak w miastach, jednak są tu także dyskoteki, bary hotelowe, winiarnie a w czasie sezonu organizowane są także inne atrakcje. Tatranská informačná kancelária (TIK) – Tatrzańskie Biuro Informacji Turystycznej bezpłatnie i na czas udzieli Państwu aktualnych informacji o wszystkich usługach i imprezach kulturalnych organizowanych na terenie miasta.
Przyroda
Miasto Wysokie Tatry jest częścią Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP), największego i najstarszego parku narodowego na Słowacji, który obejmuje obszar 74111 ha. TANAP pokrywa rozległy obszar Tatr Zachodnich, Tatr Wysokich oraz Tatr Bielskich. Park powstał na początku 1949 roku jako rezultat długich starań miłośników przyrody, których celem było zachowanie jednego z najpiękniejszych i najcenniejszych obszarów w Europie Środkowej. Z punktu widzenia geomorfologii {mosimage}Tatry Wysokie są z powodu liczby szczytów o wysokości wyższej niż 2500 m n.p.m. (24) jedynym pasmem górskim Karpat o charakterze wysokogórskim. Ruch turystów na tym obszarze chronionym jest ściśle regulowany i obejmuje wyłącznie wyznaczone szlaki turystyczne oraz trasy narciarskie. Główne szlaki turystyczne są otwarte co roku jedynie od 15 czerwca do 31 października; w sezonie zimowym otwarte są jedynie szlaki do schronisk i hotelów górskich. Polecamy zapoznanie się także z {mosimage}Projektem Ochrony Kozicy Tatrzańskiej. Bliższe informacje znajdują się na stronie www.kamzik.skPonieważ całość miasta Wysokie Tatry znajduje się w terenie chronionym Tatrzańskiego Parku Narodowego, nie można uprawiać tutaj wszystkich rodzajów turystyki. Na obszarze podtatrzańskim, który dzieli się na dwa główne regiony Spisz oraz Liptov, znajduje się wiele atrakcji przyrodniczych i turystycznych, które mają pośredni związek z Tatrami, a bez obejrzenia których pobyt w naszym mieście byłby niepełny.
Do najważniejszych atrakcji regionu należy:
- spływ Dunajcem na drewnianych tratwach
- muzeum wsi Liptowskiej w Pribilinie
- rezerwat architektury ludowej w Ždiarze
- kąpieliska z wodami termalnymi w Bešeňovej, Liptovskim Jánie oraz we Vrbovie
- gotycka architektura Spisza
- muzeum przyrodnicze rzeźb drewnianych w Východnej
- Park Narodowy Słowacki Raj i Jaskinie Demänovské
Wysokie Tatry, dzięki swojej unikatowej przyrodzie, w ciągu całego roku oferują możliwość aktywnego odpoczynku każdemu turyście – od najbardziej doświadczonych sportowców do seniorów i rodzin z małymi dziećmi. Turystyka wysokogórska, spacery {mosimage}po górach i narciarstwo są głównymi elementami oferty. Ponadto okolica oferuje wiele innych atrakcji rekreacyjnych, takich jak kolarstwo górskie, jeździectwo, paragliding, pływanie czy rafting. W czasie pobytu na terenie wysokogórskim należy samemu sobie wyznaczyć granice własnych możliwości. Jeśli ktoś nie czuje się w górach zbyt pewnie i nie posiada odpowiedniego sprzętu, powinien skorzystać z usług Związku Przewodników Górskich, Tatrzańskiej Służby {mosimage}Górskiej lub szkoły narciarskiej, biura turystycznego, czy wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Wszystkie te wysoko wyspecjalizowane organizacje zapewnią Państwu realizację turystycznych planów i zamierzeń. Zwolennicy sportów ekstremalnych muszą pamiętać, że w Wysokich Tatrach wszelka aktywność poza wyznaczonymi trasami możliwa jest jedynie za zgodą Dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP).