Przyjmijcie nasze zaproszenie do Levic – miasta o ponad 860-letniej historii.
Miasto Levice leży we wschodniej części Poddunjaskiej Niziny, na granicy pomiędzy Pohrońską Niziną, a Górami Szczawnickimi (Kraj Nitrański). Od roku 1615 miasto ma prawo organizować wielki coroczny jarmark. Okolice Levic otoczone są winnicami i mają bogatą tradycję winiarską. W Lewickiej Agencji Informacyjnaej znajdziecie nie tylko infomacje na temat tradycji winiarskich całego regionu Tekova (www.regionvino.sk, www.lia.mskslevice.sk ), ale również całą gamę ciekawych „produktów turystycznych” dla zwiedzających te okolice, które dzięki swojej ciekawej formie pozwolą lepiej poznać miasto i jego historię.
Historia i zabytki:
Pierwsza pisemna wzmianka o Levicach pochodzi z 1156 r., w którym zapisano, że ostrogomski biskup Martinius poświecił we wsi Bratka kościół św. Marcina. Do utworzonej parafii włączono wsie „Villa Leua” i Vitk.
Nad miastem dominuje zamek, wybudowany po napadzie tatarskim pod koniec XIII w. Zamek był przez stulecia najważniejszym wojskowym i administracyjnym centrum południowego Pohronia. Źródła historyczne podają, że miasto i zamek były nieustannie celem napaści, a w końcu zostały zajęte przez wojska tureckie. W 1664 r. Turcy ponieśli porażkę, która zatrzymała ich ekspansję do centralnej Słowacji.
Obok zamku znajduje się renesansowa budowla obronna Dobóovský kaštieľ, który był chroniony basztami obronnymi a jego częścią był most zwodzony nad wodnym kanałem. W zamku siedzibę ma dziś Tekovské Muzeum, które może pochwalić się bogatymi zbiorami z dziedziny regionalnej historii, przyrody, architektury, numizmatyki, kultury ludowej i dziejów miejscowego aptekarstwa. Więcej na www.muzeumlevice.sk.
Wybrane oddziały Tekovské‘go muzeum
Skalne chaty Brhlovce – są oddalone od Levic 15 km. Naturalny rezerwat kultury ludowej, za który Tekovske mizeum dostało jako pierwsze na Słowacji wyróżnienie EUROPA NOSTRA
Wodny młyn w Bohuniciach – około 2 km ponad wsi Bohunice znajduje się młynarskie gospodarstwo Pavla Turčana, z końca XIX w. Młyn składa się z 2 części: mieszkalnej i technicznej, dla publiczności jest udostępniony od 1979 jako zabytek techniki ludowej architektury.
Ozdobą odnowionego placu Bohaterów (Námesti hrdinov) czyli centrum miasta, jest kilka mieszczańskich domów (domy Klain‘ów, Jozefček‘ów, Knapp‘ów, Boroš‘ów), budynek miejskiego ratusza (1902 r.), budynek szkoły pedagogicznej (1870 r.), młyn Schöellerów (XIX w.), Hotel Lev (w stylu secesji z początku XX w.) i kilka kościołów:
Kościół Św. Józefa z przyległym budynkiem klasztoru -początkowo własność franciszkanów, od 1814 r.własność pijarów, który otworzyli tu gimnazjum. Przebudowany w 1773 r.;
Klasycystyczny kościół farny Św. Michała Archanioła – wybudowany w latach 1773-1780 przez rodzinę Eszterházy po wielkim pożarze miasta, podczas którego spłonął stary kościół. Przed kościołem statua Św. Ladislava;
Klasycystyczny kościół ewangelicki – kościół w tym miejscu zaczęła budować w 1789 r miejscowa prawosławna mniejszość serbska. Na skutek stopniowej asymilacji z ludnoscią lokalną, odsprzedali (niedokończony) kościół ewnagelikom;
Pierwszy drewniany kalwiński kościół był wybudowany w 1660 r. Został zniszczony, a na jego miejsce zaczęto budować nowy kościół, który jednak zburzono na rozkaz burmistrza. W latach 1785-88 postawiono na tym miejscu klasycystyczny Kościół Tolerancji bez wieży. W 1808 r. spłonął, ale został zrekonstruowany i dobudowano mu wieżę. Przed kościołem klasycystyczna kolumna z figurą Panny Marii (1786 r.);
Synagoga – z roku 1853 w stylu neoromańsko-klasycystycznym, po odnowieniu w roku 2012 roku stała się ważnym historycznym obiektem miasta i służy obecnie jako galeria sztuki oraz centrum kultury i nauki
Statua Św. Trójcy (obok wejścia do zamkowego parku) z 1777 r., w stylu klasycystycznym;
Kaplica św. Jana Nepomucena z XIX w.
Niedawno została odnowiona Kalwaria, która znajduje się w przyjemnym, spokojnym miejscu, skąd rozciąga się piękny widok na centrum miasta i okolice. W 2010 roku na szczycie został wybudowany 7-metrowy krzyż z miejscem widokowym, który stał się najwyższym punktem w mieście.
Dzielnice Levic:
Kalinčiakovo – znajduje się tu kościółek wybudowany w stylu romańskim w XII w. i klasycystyczny pałac.
Horša – Zachowała się cenna zabudowa ludowych wiejskich chat krytych strzechą.
Čankov – Z gotyckiego kościoła z XIV w., zachowała się jedynie wieża. W 1732 r. przebudowany w stylu barokowym, w 1930 r. w stylu secesyjnym.
Malý Kiar – Kościół Podwyższenia Św. Krzyża w stylu klasycystycznym/rokoko z 1777 r., organy z 1744 r.
Rekreacja i sport
Najczęściej odwiedzanym centrum ruchu turystycznego jest miejski ośrodek rekreacyjny, który znajduje się w dzielnicy Kalinčiakovo (4 km od Levíc). Do dyspozycji gości są tu 4 baseny z wodą termalną o temperaturze 25 ºC, autokemping i strefa domków. Aby uprzyjemnić pobyt dzieciom i dorosłym kąpielisko oferuje wiele atrakcji i ośrodek sportowy (więcej na www.margita-ilona.sk )
Przyjemnym miejscem do spacerów jest Horšianska dolina, będąca narodowym rezerwatem przyrody. Jest oddalona 7 km od Levic. W 2010 roku została tam wybudowana ścieżka dydaktyczna, dzięki której odwiedzający dowiadują się o wielu ciekawostkach dotyczących lokalnej geomorfologii, flory i fauny.
Około 2 km od centrum miasta powstała ścieżka dydaktyczna Krížny vrch. Jest ona położona wśród winnic, a w ramach swoich czterech cześci przedstawia gościom okoliczne zabytki, florę i faunę.
Możliwości uprawiania sportów na terenie miasta daje kryty basen z fitness klubem, lodowisko, stadion piłkarski, korty tenisowe i ośrodek rehabilitacyjny.
Levice to również ulubione miejsce wędkarzy z całej Słowacji (więcej na www.srzlevice.sk).
Kultura
W Levicach co roku organizowanych jest mnóstwo imprez kulturalnych, które cieszą się dużą popularnością. Do najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych należą:
- Levickie dni łowieckie (marzec- kwiecień)
- Levickie dni teatralne (kwiecień)
- Dni miasta Levice (maj)
- Levickie Święto Zamkowe (czerwiec)
- Country fest Levice (sierpień)
- Tradycyjny jarmark levicki (październik)
- Święto młodego wina (grudzień)
- Więcej na www.mskslevice.sk
W Levicach mieści się Tekovskie obserwatorium astronomiczne, które jako jedyne na Słowacji i środkowej Europie ma przenośne planetarium STARLAB, które umożliwia oglądanie gwiazd poza obserwatorium (np. w szkole, w parku). Tekovskie obserwatorium działa od 1956 r. i na każdy miesiąc kalendarzowy przygotowuje ciekawy program (wykłady, obserwacje, wystawy). Więcej na www.hvezdarenlevice.sk
Región Tekov
Ziemie regionu Tekov, do którego miasto Levice przynależy, rozciągają się od rozległych i żyznych równin południowo-zachodniej Słowacji, aż do podnóża Štiavnických Wierchów bogatych w liczne winnice, które nadają temu regionowi swoisty charakter. Przez cały region Tekova meandruje rzeka Hronu, co również nadaje „sielskiego” charakteru całej okolicy.
Bardzo lubianym miejscem rekreacji i odpoczynku jest tu zbiornik wodny Lipovina w Bátovciach, a w odległości 17 km od Levic znajduje się kąpielisko termalne Santovka (więcej na www.santovkawellness.sk ).
Miłośników caravaningu, raftingu oraz wycieczek rowerowych polecany jest Kemp Vodník w Jurze nad Hronom (www.hron.sk ).
Ciekawą wycieczką jest też wędrówka na położony niedaleko Levíc szczyt Vápnikna skąd można podziwiać panoramę całego regionu.
Tekov oferuje również możliwości uprawiania tzw. turystyki winiarskiej (www.regionvino.sk ), zapoznania się z rzemiosłem ludowym (gmina Pukanec), tradcjami regionu (winobrania v Čajkove, Rybníku) oraz łatwe trasy rowerowe i piesze.
Urząd Miejski
Námestie hrdinov 1
Levice 934 32, Słowacja
www.levice.sk
GPS:
N48°12’54”
E18°36’13”
Lewicka Agencja Informacyjna
Ľ. Štúra 3, Levice 934 01
Tel./Fax: 00421/36/6318 037,
00421/903 237 037
e-mail: lia7@mail.t-com.sk
www.lia.mskslevice.sk