Kremnica leży w Kraju Bańskobystrzyckim, w powiecie Žiar nad rzeką Hron, około 5 km od geograficznego środka Europy. W centralnej części Kremnickich Vrchów, na wysokości 561 m n.p.m. Mimo tej wysokości ma jednak umiarkowany klimat, ponieważ kotlina jest od północy osłoniona górami. W kotlinie kwitną więc już kwiaty, gdy w górach nadal leży śnieg. Kremnica leży w Kraju Bańskobystrzyckim, w powiecie Žiar nad rzeką Hron, około 5 km od geograficznego środka Europy. W centralnej części Kremnickich Vrchów, na wysokości 561 m n.p.m. Mimo tej wysokości ma jednak umiarkowany klimat, ponieważ kotlina jest od północy osłoniona górami. W kotlinie kwitną więc już kwiaty, gdy w górach nadal leży śnieg. Kremnica ma umiarkowanie ciepły górski klimat ze średnimi temperaurami w styczniu od -3,5 do – 6 oC,a w lipcu 17 – 17,5 oC, roczne opady to 650 do 850 mm. Najwyższe szczyty okolicznych gór mają umiarkowanie zimny górski klimat.Kremnickie Vrchy to pasmo pochodzenia wulkanicznego w Zachodnich Karpatach, ciągnace się z północy na południe, o długości 32 km i szerokości 2-20 km. Od północy „graniczą“ z Wielką Fatrą i Turčianską kotliną, od strony południowego zachodu są Vtáčnik i Žiarska kotlina, od południowego wschodu Zvolenská kotlina, a na północny wschód Niskie Tatry. Najwyższy szczyt: Flochová ( 1 318 m), najniższy punkt: ujście Kremnickiego Potoku do Hrona (260 m). W okolicach Kremnicy występują lasy dębowe, dębowo-grabowe i iglaste. Jest tu wiele drzew chronionych, np.dąb letni (wiek ok. 350 lat), cisy (300-350 lat), sekwoja i inne. Przez miasto przepływa Kremnicki Potok. Miasto leży blisko jego źródła, ktore wypływa na wys. 990 m n.p.m. bezpośrdnio przed rozłączeniem rzek Vah i Hron.

Pozwólcie sie oprowadzić po Kremnicy i jej okolicach. Odkryjecie miasto nazywane „złotym“. To miasto, gdzie można czuć historię na każdej ulicy, domu, kościele. Każde z nich może opowiedzieć kawałek historii, i ta mozaika tworzy niepospolitą opowieść. Przyjmijcie nasze zaproszenie do okolicznych miejscowości. Odetchnijcie świeżym powietrzem, podziwiajcie widoki i majestat gór, chroniących dolinę. Posłuchjcie dzwięków przyrody i tradycji, silniejszych niż czas i odpornych na zapomnienie.

Według legendym, myśliwy idący od Šášova w góry, w kierunku miejsca, gdzie potem powstała osada Cremnychbana (czyli Kremnica), upolował kuropatwę. W jej ciele znalazł ziarnka złota. Idąc wzdłuż potoku, odkrył złoże rud, srebra i złota. Dzięki zlożom zlota była w średniowieczu miastem, które wielu.chciało zdobyć Pokłady zlota i srebra odkryto w Kremnicy już w X w., ale wydobycie na dużą skalę rozpoczęło się w XIV w. 10 listopada 1328 r. węgierski król Karol Robert z Anjou nadał osadzie Cremnychbana przywileje wolnego królewskiego miasta górniczego i menniczego.Jednocześnie założył mennicę, która wyprodukowała ogromne ilości zlotych i srebrnych monet, które wspierały potęgę wielu europejskich władców. Kremnickie dukaty tzw. floreny nalazały do najbardziej wartościowych i poszukiwanych monet w Europie. Mennica działa nieprzerwanie do dziś, co jest rzadkością pośród europejskich mennic. Górnictwo i mennica przynosiły miastu sławę i bogactwo. Mieściła się tu siedziba izby górniczej. Kremnica przewodziła innym miastom górniczym środkowej Słowacji. Dzięki największej produkcji złota w całych Wegrzech zyskała przydomek „złota“. Ważną rolę w hostorii Kremnicy odegrali też rzemieślinicy i kupcy. Wyjatkową pozycję wśrod rzemieślników mieli złotnicy, byli zwolnieni z podatków, dowożono do ich domów piwo, wino i jedzenie. Razem ze złotnikami w mennicy pracowali także grawerzy. Tak powstawały słynne kremnickie medale. W II pol. XVIII w. intensywnie zaczęł się rozwijać przemysł. Najstarsze fabryki i manufaktury w mieście to m.in. młyny, fabryki papieru, skór, glinianych fajek. Działały też: miejski browar, szkoła i pracownia koronkarstwa, drukarnia, pracownia litografii. Historyczne centrum Kremnicy wraz z miejskim zamkiem to unikalny przykład średnioweicznych gotyckich rozwiązań urbanistycznych. Dziś gości do Kremnicy nie sprowadza już złoto, tylko bogata historia, zachowane zabytki i piękna okoliczna przyroda, dająca możliwości uprawiania sportu i turystyki bez względu na porę roku.

 

MENNICA (MINCOVŇA)  Mennica Kremnica udostepnia wystawę w odnowionym historycznym budynku Mennicy. Budynek został wybudowany w latach 1881-1889 i stał się częścią kompleksu budynku mennicy pochodzących z XVw. Można tu zobaczyć oryginalne historyczne maszyny, które biły monety używane potem przez ludzi nie tylko na Slowacji, ale na całym świecie.

Jeśli ktoś lubi sport i aktywny wypoczynek, Kremnickie Vrchy oraz oddalona o 11 km Skalka będą dla was wyzwaniem. Obiekt rekreacyjno-sportowy Skalka leży na zachodnich stokach Kremnickich Vrchów, na wys. 1220 m n.p.m. Ośrodek narciarski tworzą północne zbocza opadające ku Turčekovskému potokowi i południowe zbocza opadające do doliny Bystrickiej. Ze szczytów Skalki rozciągają się piękne widoki na okolice. Skalka oferuje dziesiątki kilometrów przygotowanych tras narciarkich, opiekę ratowników górskich, wyciągi narciarskie, naśnieżane i oświetlone trasy. Sezon zimowy zawsze kończy się „Wialkanocnym Jajkiem“ – karnawałem na nartach z bogatym programem kulturalnym.

W lecie Kremnickie Vrchy oferują wiele możliwości turystyki pieszej i rowerowej oraz relaks w wodach termalnych.

 

Centrum informacyjne

Štefánikovo nám. 35/44
967 01 Kremnica
tel.: +421 45/6744 388
tel./fax: +421 45/6742 856
e-mail: infocentrum@kremnica.sk
pon-piąt: 8.00 – 17.00
sob. 9.00 – 14.00
czerwiec – sierpień
pon-piąt 8.00 – 18.00
sob-niedz. 10.00 – 16.00
www.kremnica.sk

GPS:
N48°42’14”
E18°55’00”

 • Sobrance

  Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…
 • Moldava nad Bodvou

  Moldava nad Bodvou leży na północny wschód od Koszyc, przy autostradzie E571 wiodącej do R…
 • Gelnica

  Miasto Gelnica położone jest w historycznym regionie Spisz, wśród Rudaw Spiskich (Spišsko …
Pokaż więcej artykułów
 • Sobrance

  Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…
 • Moldava nad Bodvou

  Moldava nad Bodvou leży na północny wschód od Koszyc, przy autostradzie E571 wiodącej do R…
 • Gelnica

  Miasto Gelnica położone jest w historycznym regionie Spisz, wśród Rudaw Spiskich (Spišsko …
Load More In Miasta

Dodaj komentarz

Zobacz również

Sobrance

Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…