WITAJCIE W TRENCZYNIE

Zapraszamy  do przyjemnego miasta pełnego sielanki, zabawy i historii a w przeciągu kilku dni – do odkrywania jego tajemnic.

ZWIEDZANIE MIASTA

Zwiedzanie miasta zacząć należy w hotelu Tatra. Oprócz tego, że oferuje wyśmienite usługi, sam jest pamiątką historyczną i jednocześnie jedynym miejscem, gdzie zobaczyć można znany napis rzymskina trenczyńskiej skale zamkowej, który  świadczy o pobycie armii cesarskiej daleko od granic Imperium Rzymskiego.
Kontynuujcie Państwo wędrówkę w kierunku zamku i na pewno zatrzymajcie się po drodze w Domu kata. Wokół niego krążą straszliwe opowieści a w mieście znane są świadectwa mówiące o duchach czyhających  w jego pomieszczeniach.
Zatrzymajcie się też na chwilę w miejscu z romantycznym  widokiem w pobliżu Kościoła Parafialnego na Wzgórzu Mariańskim. Zobaczycie przed sobą miasto jak na dłoni. Rzadkością jest przejście do prawdziwego lasu przez niedostrzegalną bramkę, którą znajdziecie w ostatnich pozostałościach dawnej, mocnej fortyfikacji miasta, zaraz za kapliczką cmentarną św. Michała w stylu gotyckim  (prowadzą do niej małe schody wzdłuż muru).
Po wejściu na zamek, nie wolno przeoczyć Studni Miłości znajdującej się na dolnym dziedzińcu zamkowym. Wysłuchajcie przepięknej historii o kochankach z legendy o Omarze i Fatimie. Jeśli przybędziecie w maju, przepięknie rozkwitnięta czereśnia stojąca po prawej stronie nad dróżką prowadzącą na dziedziniec górny,  jest jakby stworzona do tego, by pocałować pod nią swoich  ukochanych.  Według starego słowiańskiego przesądu, zapewni to ponoć kochankom wzajemną wierność.
Na zamku zdecydujcie się wyjść aż na jego najwyższe miejsce – Wieżę Matusza   – a wynagrodzeniem będzie dla Państwa przepiękna panorama miasta i całej okolicy.
Z zamku z powrotem na rynek zejdziecie starodawnymi, krytymi, drewnianymi schodami parafialnymi. Następnie pieszo lub windą możecie dostać się na wieżę miejską (dawniej Bramę Turecką czy też Dolną). Na jej wierzchołku umieszczony jest   Zegar Trenczyński, który według słów znanej pieśni słowackiej smutnie bije… (wieża otwarta jest od czerwca do września).
Po zwiedzeniu wieży miejskiej w miesiącach letnich możecie  Państwo odświeżyć się wodą, którą wodnik Walentyn wypluwa ze studni na Placu Sztura (Šturovom námestí). Znajdujące się wokół restauracje i letnie kawiarenki z tarasami przynęcą Was, by przyjemnie posiedzieć sobie w jego bliskości.  W miesiącach zimowych miejsce wokół Walentyna przemienia się w lodowisko umożliwiające codzienne, darmowe jeżdżenie na łyżwach pod gołym niebiem.  Przy lodowisku jest również wypożyczalnia łyżew.
{mosimage}Na skraju Placu Sztura widoczna jest budowla synagogi żydowskiej, która należy do najpiękniejszych i najbardziej ciekawych dzieł swojego rodzaju w Słowacji. Jej wybudowaniem zajęła się liczna wspólnota żydowska, która żyła w Trenczynie. We wnętrzu synagogi odbywają się dziś nieregularnie wystawy artystyczne. Ze względu na jej stopień zniszczenia, jest niedostępna dla zwiedzających, ale można załatwić jej otwarcie dla grupy za pośrednictwem KIC (Centrum Kulturalno-Informacyjnego Trenczyn).
Po powrocie na Rynek Pokoju (Mierové námestie) zwróćcie uwagę na godny podziwu barokowy Kościół św. Franciszka Ksawerskiego, którego architektura i ozdoby wnętrza przypominają kościół  Il Gesa w Rzymie. Z nim związane są ważne jezuickie i barokowe tradycje muzyczne miasta. Otwarty jest jednak wyłącznie w czasie mszy św., tzn. codziennie łącznie z sobotą o 6.00 i o 18.00 godz. a w niedzielę o 6.00, 8.00, 10.00 i o 18.00 godz.
Na chwilkę zatrzymajcie się też przy kolumnie upamiętniającej epidemię dżumy – Kolumnie św. Trójcy stojącej pośrodku rynku  (Mierového námestia). Wzniesiono ją ku czci wszystkich, którzy zmarli na  dżumę, gdy w przeszłości zaraza ta nawiedziła Trenczyn.
Wieczorami polecamy Państwu wyjście do jednego z licznych lokali rozrywkowych  bezpośrednio w centrum miasta, w których zawsze można się dobrze zabawić w stylu disco, country, oldies lub jazzu. Mogą Państwo pójść też do kina –  w Centrum Rozrywkowo-Handlowym MAX czy do Artkina na rynku albo obejrzeć aktualne przedstawienia teatralne, muzyczne i inne w  KaMC OS SR – Kulturalno-Metodycznym Centrum Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej. Wystarczy wybrać sobie z oferty aktualnych imprez.  Więcej informacji o Trenczynie znajdą Państwo na www.visittrencin.sk

AKTYWNY RELAKS, SPORT, ADRENALINA

Po pokrzepieniu ducha mogą  Państwo odpocząć aktywnie oraz zrelaksować również swoje ciało. Przedstawiamy  kilka propozycji, jak spędzić czas  na łonie przyrody lub w ośrodku sportowym. Zaledwie kilkadziesiąt metrów od centrum Trenczyna – w parku leśnym Brzezina czeka na  Was przyroda. To ulubione miejsce  mieszkańców Trenczyna, odpowiednie na przechadzki, odpoczynek i poznawanie lasu jest rzeczywiście idealnym miejscem spacerów nie tylko dla rodzin z dziećmi.   W niedalekim hotelu Brzezina mogą się potem Państwo orzeźwić.
Jeśli należycie do entuzjastów turystyki rowerowej, ponownie trafiliście pod właściwy adres. W okolicy Trenczyna znajdziecie około 60 km utrzymywanych i dobrze oznakowanych tras rowerowych, wdłuż których wypływa jedenaście źródeł z orzeźwiającą naturalną wodą mineralną. Niektóre ze źródeł nazywanych kiselkami (kwaśnymi wodami) znajdą Państwo przy  drodze głównej, inne zaś w terenie podgórskim. Dotrzeć tam można na rowerze, samochodem, autobusem, bądź pieszo.
Wyspa leżąca bezpośrednio w środku miasta jest następną okazją do aktywnego spędzenia czasu i odpoczynku w otoczeniu przyrody. Poza tym to naprawę zaledwie kilka kroków z centrum. Można tu bezpiecznie pojeździć na rolkach bądź na rowerze, albo też zagrać z przyjaciółmi w minigolf, tenis, squash czy bowling w tutejszym centrum sportowym. Wieczorami miejsce to oferuje idealne  możliwości na spacery wzdłuż rzeki Wag ale też i poczęstunek w przyjemnym otoczeniu i oczywiście – smaczne dania w tutejszej restauracji. W czasie szczególnie ostrej zimy, do niezapomnianych przeżyć w naszym mieście należy jazda na łyżwach po zamarzniętej rzece,  która zaczyna się właśnie tu, na pobliskiej rzecznej plaży. W słonecznym okresie letnim mogą Państwo zapoznać się z zakątkami koryta Wagu dzięki rejsom statkiem wycieczkowym  lub tez wypożyczyć  łódkę i przepłynąć najdłuższą rzekę Słowacji od Dubnicy aż po Nowe Miasto nad Wagiem.
Pragniecie jeszcze innych atrakcji? Idźcie zobaczyć ścianę treningową do wspinaczki na Wyspie. Instruktorzy wtajemniczą Was i poinformują o podstawach wspinaczki oraz doradzą Państwu przy wyborze najdogodniejszych  naturalnych  terenów do wspinaczki, które znajdują się zaledwie kilka kilometrów od Trenczyna. Jeśli chcecie udoskonalić się w odbiciach piłeczki golfowej, skorzystajcie z usług  pola odstrzałowego do golfa w Skałce. Wycieczkowy lot samolotem umożliwi Państwu miejscowy aeroklub a  zeskczyć spadochronem  możecie na lotnisku w pobliskiej Sławnicy (Slávnici). A jeśli brakuje Wam więcej romantyki, wybrać się trzeba na lot balonem. Po jego pomyślnym zaliczeniu otrzymacie Państwo certyfikat pilota balonu oraz butelkę szampana.

 POZNAWANIE OKOLICY

Uzdrowiska

Przyjemne i dla zdrowia pożyteczne pobyty oferują niedalekie, znane uzdrowiska Trenczyńskie Cieplice  lub  Pieszczany. Są to miejsca z  długoletnią tradycją leczniczą. Z pewnością podelektujecie się Państwo zbawiennym relaksem z usługami wysokiej jakości, które oba uzdrowiska zapewniają i odpoczniecie w otoczeniu pięknych parków uzdrowiskowych, słuchając koncertów na promenadzie, przy kawie lub smacznym ciastku. Więcej informacji o ofertach uzdrowisk na www.kupele-teplice.sk oraz www.kupelepiestany.sk

Życie na wsi

Ciekawi Was, jak się żyło  na typowej słowackiej wsi, czym się ludzie zajmowali, jak się bawili i jakich zwyczajów dotrzymywali? Zapraszamy w odwiedziny na gospodarstwo w  Myjawie – Turej Łące (Turej Lúke).Po godzince jazdy samochodem z Trenczyna dotrzecie Państwo na przysiółki myjawskie, gdzie spróbujecie tutejszych przysmaków, przeżyjecie tradycyjne wesele mieszkańców przysiółka, weźmiecie udział w świniobiciu bądź w zwyczaju wielkanocnym smagania dziewcząt rózgami – tzw. szibaczce. W pomieszczeniach dworu gospodarstwa istnieje możliwość przenocowania, nie musicie się więc śpieszyć z powrotem do Trenczyna i jeszcze następnego dnia delektować się przyjemnym odpoczynkiem w naszej krainie. Więcej informacji  na www.myjava.sk

Zamki obronne i stare legendy

Do znanych zamków feudalnych w pobliżu Trenczyna należą  Beckow oraz Czachtice. Legendy o słudze Becku,  czy praktykach morderczych czachtickiej krwawej hrabianki  Elżbiety Batory z pewnością zrobią na Państwu wrażenie. Może zachwyci Was całe Królestwo Matusza, które doprowadzi Was do ruin kolejnych znanych zamków w regionie. Jeśli lubicie Państwo wędrować lub wspinać się na wierzchołki gór, gwarantujemy Wam aktywny, nawet kilkudniowy program. Więcej informacji na www.matusovo-kralovstvo.sk, www.cachtice.sk albo www.bludni.sk
Również  znajdujący się 70 km dalej Zamek Bojnicki okryty jest tajemnicami z historii, a regularne spotkania ze straszydłami nie są tam wcale czymś niezwyczajnym.  Zwiedzenie zamku możecie połączyć z pójściem na kąpielisko z wodą termalną lub też do tutejszego ZOO, najstarszego i najbardziej znanego w Słowacji. Jeśli nie boicie się Państwo ciemnych podziemi i surowych warunków, polecamy w Górnonitriańskim  skansenie górniczym – zjechać na dół do Kopalni  Cigel niedaleko Priewidzy. Na wycieczkę do Bojnic oraz Priewidzy zaplanujcie sobie raczej cały dzień. Więcej  informacji na www.bojnicecastle.sk i www.banskyskanzen.sk
Do pięknych wycieczek w poszukiwaniu historii należy również zwiedzenie o wiele bliższej  Skałki. Zaledwie 5 km od Trenczyna znajdziecie najstarsze w Słowacji miejsce pielgrzymek  osnute legendami. Można obejrzeć tam jaskinię mnichów – męczenników, kapliczkę czy resztki klasztoru średniowiecznego, odetchnąć historią oraz podziwiać piękne widoki na okolicę rzeki Wag i miasto Trenczyn. Jeśli będziecie Państwo uważni, może zauważycie też i małe, rzadkie, czarne nietopierze. Po zwiedzeniu Skałki znaleźć sobie możecie jakieś piękne miejsce na równinach łęgowych z drugiej strony drogi nad rzeką. Tu spokojnie można sobie pozwolić na mały, prywatny piknik tak, jak to  robią często i sami mieszkańcy Trenczyna.

Kalendarz  imprez kulturalnych Trenczyna

Teatry występujące gościnnie, kina miejscowe, kluby, koncerty czy też imprezy kulturalne bezpośrednio na rynku oferują mocne, niezapomniane wrażenia w przeciągu całego roku.
kwiecień, maj – Trenczyńska Wiosna Muzyczna (cykl koncertów muzyki poważnej)
maj – Miasto otwarte  – Europa otwarta (uroczystości poświęcone wejściu Słowacji do UE)
czerwiec – ArtFilm (międzynarodowy festiwal filmowy w Trenczyńskich Cieplicach i w Trenczynie) www.artfilm.sk
czerwiec-sierpień – Trenczyńskie lato kultury (muzyczne, taneczne i inne imprezy kulturalne dla uprzyjemnienia gorącego lata bezpośrednio w centrum miasta na rynku (Mierovom námestí))
lipiec-Bażant Pohoda (open-air festiwal wielu gatunków muzycznych, jeden z  największych festiwali w Europie Środkowej) www.pohodafestival.sk
sierpień – Trenczyńskie historyczne uroczystości zamkowe (walki szermierzy, turnieje rycerskie, sokolnicy i wiele innych atrakcji na rynku (Mierovom námestí) z punktem kulminacyjnym na Zamku Trenczyńskim )
wrzesień – Pod Trenczyńską Bramą (festiwal tradycyjnej zabawy ludowej)
Padiwego (Pádivého) Trenczyn (ogólnosłowacki festiwal dużych orkiestr dętych, odbywa się co drugi rok)
Jazz pod zamkiem (jazzowy festiwal rangi europejskiej)
październik-listopad – Trenczyńska jesień muzyczna (cykl koncertów muzyki poważnej)
listopad – HoryZonty (festiwal filmów przygodowych) www.horyzonty.sk
grudzień – Czar Świąt Bożego Narodzenia pod zamkiem (atmosferę świąteczną podkreślą liczne, różnorodne przedsięwzięcia w centrum miastaz żywą szopką betlejemską)

W przypadku, gdy interesuje Państwa sztuka plastyczna, z pewnością należy zwiedzić Galerię M. A. Bazowskiego, gdzie znajduje się ekspozycja stała twórczości  M. A. Bazowskiego oraz okazjonalne wystawy różnych artystów i stylów artystycznych. Galeria Miasta na Rynku Pokoju (Mierovom námestí) ma w ofercie szeroki wachlarz twórczości artystycznej i plastycznej w przeciągu całego roku.  Polecamy zwiedzić też  Muzeum Trenczyńskie z bogatymi zbiorami muzealnymi, Dom kata (kwiecień-listopad) oraz ekspozycje Zamku Trenczyńskiego.

Jakie pamiątki kupić?

Do domu zabierzcie produkty typowe dla regionu trenczyńskiego: Trenczyński miód pitny (medowinę), Boszacką śliwowicę albo Old-Herold borowiczkę. Piękną pamiątką będą również pierniczki, wyroby z drewna, z liści kukurydzy, koronek, ceramiki lub szkła, które są również typowe dla naszego regionu.

Dokładniejsze informacje o wyżej wymienionych interesujących miejscach oraz imprezach w Trenczynie i jego okolicy znajdą Państwo pod adresem:
Kultúrno-informačné centrum Trenčín,n.o.
Sládkovičova 1, 911 64  Trenčín
Infotel: 032/16 186, tel./fax:  +421 (0)32/74 33 505, e-mail: kic@trencin.sk

 

Centrum Informacji
Sládkovičova ulica
911 01 Trenčín
tel.: +421/32/16186
fax: +421/32/7433505
e-mail: kic@trencin.sk
www.trencin.sk

GPS:
N48°53’40”
E18°02’26”

  • Sobrance

    Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…
  • Moldava nad Bodvou

    Moldava nad Bodvou leży na północny wschód od Koszyc, przy autostradzie E571 wiodącej do R…
  • Gelnica

    Miasto Gelnica położone jest w historycznym regionie Spisz, wśród Rudaw Spiskich (Spišsko …
Pokaż więcej artykułów
  • Sobrance

    Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…
  • Moldava nad Bodvou

    Moldava nad Bodvou leży na północny wschód od Koszyc, przy autostradzie E571 wiodącej do R…
  • Gelnica

    Miasto Gelnica położone jest w historycznym regionie Spisz, wśród Rudaw Spiskich (Spišsko …
Load More In Miasta

Dodaj komentarz

Zobacz również

Sobrance

Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…