O Słowacji

Słowacja to kraj w samym sercu Europy. Graniczy z pięcioma krajami: Czechami, Węgrami, Austrią, Ukrainą i oczywiście Polską.

Z powierzchnią niecałych 50 tys km² (49 035) jest jednym z mniejszych państw Europy. Także jednym z najmłodszych – niepodległa Republika Słowacka powstała 1 stycznia 1993 w wyniku rozpadu Czechosłowacji. Ten mały, młody kraj zamieszkuje 5,5 mln mieszkańców. Oprócz Słowaków żyją tu Węgrzy (ponad 10% populacji), Cyganie (trochę ponad 1%), a także niewielkie grupy mniejszości z krajów sąsiedzkich: Czesi, Niemcy, Ukraińcy i Polacy.

Stolicą Słowacji jest leżąca nad Dunajem Bratysława (położona przy granicy z Austrią i Węgrami, zaledwie 60 km od Wiednia).

Słowacja jest administracyjnie podzielona na osiem tzw. krajów (odpowiadających naszym województwom), one z kolei dzielą się na okresy (czyli okręgi). Kraje Słowacji to: Bańskobystrzycki, Bratysławski, Koszycki, Nitrański, Preszowski,Trenczyński, Trnawski, Żyliński.

Chcemy was przekonać do odwiedzania Słowacji. Dlaczego warto? Oto kilka powodów:

GÓRY

Góry dominują w krajobrazie Słowacji. Warto wiedzieć, że tzw. dewiza heraldyczna czyli oficjalne motto przyświecającego Słowacji brzmi: „Niech góry przynaszą ludziom pokój”.

Główne pasma górskie to Tatry, Mała i Wielka Fatra, Małe Karpaty i Rudawy Słowackie.

Najwyższe są Tatry, które Słowacja dzieli z Polską. Na obszarze Polski leży jednak zaledwie 25 proc. pasma, reszta należy do Słowacji. Po słowackiej stronie leżą też najwyższe szczyty. Pięć pierwszych przekracza 2600 m n.p.m. Najwyższy, Gerlach (Gerlachovsky Stit) ma wysokość 2665 m n.p.m. Kolejne to Łomnica (Lomnický štít – 2632 m n.p.m.), Lodowy Szczyt (2627 m n.p.m.), Durny Szczyt (2623 m n.p.m.) i Lodowa Kopa (2602 m n.p.m.). O Tatrach śpiewają Słowacy nawet w swoim hymnie narodowym. Pieśń zaczyna się słowami: Nad Tatrou sa blýska co oznacza Nad Tatrami się błyska.

Góry słowackie (nie tylko Tatry) kryją mnóstwo jaskiń. Dwanaście w całym kraju udostępniono do zwiedzania, pięć z nich wpisanych jest na listę przyrodniczego dziedzictwa UNESCO.

Przyroda jest ogromnym bogactwem Słowacji, z którego wartości Słowacy zdają sobie dobrze sprawę i chcą dbać o nie jak najlepiej. Najlepszym dowodem na to jest ilość obszarów chronionych. Na niewielkim przecież obszarze Słowacji znajduje się aż dziewięć Parków Narodowych: Tatrzański (Tatranský Národný Park – TANAP), Pieniński (Pieninský národný park – PIENAP), Niżnych Tatr (Národný park Nízke Tatry- NAPANT), Mała Fatra (Národný park Malá Fatra), Słowacki Raj (Národný park Slovenský Raj), Murańska Planina (Národný park Muránska Planina), Połoniny (Národný park Poloniny), Słowacki Kras (Národný park Slovenský Kras) oraz Wielka Fatra (Národný park Veľká Fatra). (PAMIETAJ ! Na terenie wszystkich parków Narodowych DOZWOLONE JEST JEDYNIE CHODZENIE PO OZNAKOWANYCH SZLAKACH!)

CIEPŁE ŹRÓDŁA

Słowacja to kraj obfitujący w wody termalne o właściwościach leczniczych. Na terenie kraju znajduje się aż osiem nowoczesnych kąpielisk i aquaparków, czynnych przez cały rok. W każdym ośrodku znajduje się nie tylko kilka basenów (o różnych temperaturach wody), ale także mnóstwo innych wodnych atrakcji: zjeżdżalnie, natryski, jacuzzi, bicze i masaże wodne.. Są także sauny, boiska, bary, restauracje, w pobliżu baza hotelowa. To idealne miejsca rekreacji i wypoczynku dla całej rodziny!

ZABYTKI KULTURY

Słowacja to nie tylko piękno natury, ale i bogate dziedzictwo kulturowe. Burzliwa historia tych ziem pozostawiła wyraźne ślady. Aż roi się tu od przeróżnych zamków i ruin. Spośród 168 zamków zaznaczonych na mapach kraju, 109 jest zarejestrowanych jako narodowe zabytki kultury. Słowacja może się też pochwalić licznymi zabytkowymi miasteczkami. Czasy świetności przeżywały w czasach gospodarczej prosperity, potem je zaniedbano, a dziś powoli przywraca im się miniony blask. Odnawiane są urocze starówki miast, zamki i pałace. Słowacy utworzyli osiemnaście tzw. Miejskich Rezerwatów Zabytków, cztery obiekty są na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO: starówki Bańskiej Szczawnicy,Bardejova, wieś Vlkoliniec oraz ogromne (ponad 4 ha) ruiny Zamku Spiskiego (Spisky Hrad).

KRAJ SPORTU

Odpoczywając na Słowacji będziesz miał mnóstwo okazji do uprawiania sportów, szczególnie na świeżym powietrzu. Oprócz świetnych warunków do turystyki pieszej (tysiące kilometrów oznaczonych szlaków), Słowacja oferuje też wiele km tras rowerowych o różnym stopniu trudności.

Zadowoleni będą też amatorzy gry w golfa (cztery całkowicie profesjonalne pola golfowe) i jazdy konnej (w wielu gospodarstwach agroturystycznych oferowane są „wczasy w siodle”), a nawet fani sportów ekstremalnych. Tereny średnich gór (m.in. Niskie Tatry, Mała Fatra) to wymarzone miejsce dla paralotniarzy: dają możliwość nawet kilkukilometrowych lotów, a rzeki o wartkim nurcie idealne są na rafting. Spływy rzekami Bela, Wag, Orawa czy Dunajec gwarantują niezapomniane przeżycia! Sztuczne tory slalomowe otwarto w Liptowskim Mikulaszu i Czuniowie, 20 km od Bratysławy.

DOBRA BAZA NOCLEGOWA I GASTRONOMICZNA

Baza noclegowa jest na Słowacji bardzo dobrze rozwinięta. Każdy znajdzie tu coś na swój gust i kieszeń. Jest wiele pensjonatów, prywatnych kwater, gospodarstw agroturystycznych, hoteli, także bardzo luksusowych.
Tradycyjna kuchnia słowacka ma kilka prawdziwych „hitów”: Wyprażany syr z tatarskou omackou (panierowany ser z sosem tatarskim) albo brandzove haloużky (kluseczki z bryndzą i skwarkami), palacinky (naleśniki) lub sery: parenica lub ostiepok. Kto raz zasmakował, ten chętnie będzie do nich wracał. Najlepiej smakują w tradycyjnej karczmie zwanej po słowacku kolibą lub salasem. Najlepiej wraz ze słowackim piwem. Podobnie jak sąsiednie Czechy, Słowacja ma spore tradycje w produkcji tego trunku, wystarczy wspomnieć takie cenione piwa jak Smadny Mnich, Zlaty Bazant czy Topvar. Może jednak poszczycić się także całkiem niezłymi winami. Tradycje uprawy winorośli sięgają wczesnego średniowiecza. Obszary, skąd pochodzą słowackie wina to Małe Karpaty – na północny wschód od Bratysławy (tzw. Małokarpacki szlak wina), okolice rzeki Nitry (tzw. Nitrzański Szlak Wina), oraz południe kraju, przy granicy z Węgrami (tzw. Tokajski Szlak Wina).

Comments are closed.