Bratysława jest jedyną stolicą na świecie, która leży na granicy trzech suwerennych państw- Słowacji, Austrii i Węgier. Oprócz strategicznego położenia nad Dunajem miasto jest dumne ze swojej bogatej historii. Pierwsze celtyckie oppidum – miasteczko powstało tu w II w. p.n.e. W mieście spotykały się dwa historyczne szlaki handlowe, Naddunajski i Jantarowy (Bursztynowy), które w znaczny sposób wpływały na rozwój handlu i rzemiosła. Bratysława była przez prawie 250 lat stolicą Królestwa Węgierskiego ( 1536-1783), przy czym największy rozwój przeżyła podczas panowania Marii Teresy, która była tu koronowana na węgierską królową w 1741 roku. Bratysławski zamek stał się reprezentacyjną królewską siedzibą. Nie tylko zamek, ale także nowo wybudowane szlacheckie barokowe i rokokowe pałace cieszyły się w tej dobie żywym politycznym, społecznym i kulturalnym życiem ubogaconym wizytami muzycznych sław takich jak Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig van Beethoven, Joseph Haydn czy Franz Liszt. Po upadku żelaznej kurtyny w 1989 roku Bratysława zmierza w kierunku nowoczesnej europejskiej metropolii i atrakcyjnego kierunku turystycznego.

Wyjątkowa historia, atrakcyjne zabytki, bogate życie kulturalne, doskonała lokalna kuchnia, dobrej jakości wino i modne centra handlowe czynią z Bratysławy idealny kierunek dla miejskiej turystyki.

 • Styczeń- Luty: Bratysławski sezon balowy
 • Marzec- CSOB Bratysława Maraton
 • Kwiecień – Narodowy Bieg Devin, Bratysława dla wszystkich – festiwal którym miasto bardziej otwiera się dla swoich obywateli i turystów, ale również dla rozmaitych pomysłów
 • Maj: bratysławska majówka, Slovak Food Festival, Oblężenie Bratysławy przez Napoleona
 • Czerwiec: Gurman Fest – festiwal smakoszy i dobrych smaków, uroczystości koronacyjne i festiwal wina Frankovka, Viva! Musical Festiwal, Kulturalne Lato i zamkowe uroczystości ( czerwiec – sierpień)
 • Lipiec: Festiwal Dzikiej wody, Katedralny festiwal organowy, Międzynarodowy festiwal gitarowy J. K. Mertza,
 • Sierpień: Dni mistrzów ULUV, Rzymskie gry – GerulataRusovce, Račianskie winobranie, Festiwal Konvergencje, Bratysławskie muzyczne uroczystości
 • Wrzesień: WavesBratislava, Bratislava art festival- BLAF, Bratysławskie dni jazzowe
 • Listopad: Miesiąc fotografii, Dni Świętego Marcina- święto młodego wina, Międzynarodowy festiwal filmowy, Jarmark Bożonarodzeniowy ( listopad- grudzień)
 • Grudzień: Międzynarodowy festiwal bożonarodzeniowej i adwentowej muzyki, Sylwestrowy bieg przez bratysławskie mosty, Sylwester w mieście

 

 

Zwiedzanie
Bratysławę można poznawać spacerując po Korzo (strefa pieszych) – to promenada, która rozpoczyna się przy Michalskiej Bramie, prowadzi przez Hlavne i Hviezdoslavovo namestie aż do nadbrzeża Dunaju. Dla mieszkańców Bratysławy Korzo jest miejscem spotkań z przyjaciółmi przy dobrej kawie i tradycyjnych bratysławskich słodkich rożkach i strudlu.
By docenić gościnność Słowaków, spróbujcie specjalności kuchni słowackiej, w której mieszają się wpływy węgierskie i austriackie. Słynne placki ziemniaczane z makiem i orzechami; w jesienne miesiące gęsia uczta czyli gęś pieczona z jabłkami, a do tego znakomite rodzime wina z regionu Małych Karpat. Korzystne położenie winnic i specyficzne właściwości gleby w Małokarpackim regionie winnym przyczyniły się do jakości win, których sława dotarła aż na dwór królewski. Wino Frankovka modra było dostarczane aż na wiedeński dwór i dla poprawienia zdrowia piła je Maria Teresa. Bogata historia, kulturalne i sportowe imprezy, gastronomia i winne tradycje decydują o wyjątkowości Bratysławy.

Poniżej znajdziecie TOP 10 miejsc, które musicie zobaczyć zwiedzając Bratysławę:

1. Bratysławski zamek
Pierwotna siedziba władców, dziś symbol Bratysławy i siedziba Muzeum Historycznego. Z jego 47 metrowej wieży koronnej, gdzie kiedyś przechowywane były klejnoty koronacyjne, roztacza się niesamowity widok nie tylko na miasto, ale także na sąsiednie kraje.

2. Katedra Św. Marcina
Gotycki trójnawowy kościół z XV wieku, dawny kościół koronacyjny. Wspomnieniem tych chwalebnych czasów jest pozłacana replika koronacyjnej korony, która znajduje się na szczycie katedralnej wieży o wysokości 85m, ważąca150 kg.

3. Stary Ratusz
Pierwotna siedziba miejskiego samorządu, od 1868 roku siedziba muzeum miasta Bratysławy, najstarszego muzeum na Słowacji. Po pokonaniu wąskich schodów wiodących na jej 45 metrową wieżę, ukaże się Państwu niezwykły panoramiczny widok na Stare Miasto.

4. Pałac Prymasowski
Klasycystyczny pałac z XVIII w. , gdzie po zwycięstwie Napoleona w bitwie pod Slavkowem, przedstawiciele francuskiego i austriackiego cesarza podpisali umowę, która do historii weszła pod nazwą Pokoju Preszburskiego. Obecnie jest galeryjną ekspozycją przechowującą unikatowy zbiór 6 angielskich gobelinów z XVII w. i siedzibą burmistrza stolicy Słowacji.

5. Michalska brama
Jedyna zachowana brama fortyfikacji miejskiej z XIV w. Z górnego tarasu jej 51 metrowej wieży można posmakować czarującego widoku na Bratysławski zamek i Stare Miasto. W wieży znajduję się muzeum broni.

6. Pałac Grasalkovicha
Rokokowy letni pałac z XVIII w. w przeszłości był znany z bogatego życia towarzyskiego, koncertował tu także sławny Joseph Haydn. Od 1996 roku jest siedzibą prezydenta Republiki Słowackiej.

7. Niebieski kościół
Secesyjny kościół Św. Elżbiety z początku XX w. jest charakterystyczny z uwagi na swój niebieski kolor. Odznacza się dopracowanymi detalami fasady i częstym wykorzystaniem mozaiki. Jest ulubionym miejscem ślubów i chrztów.

8. Zamek Devin
Ruina zamku wznosząca się na wysokiej skarpie nad zbiegiem rzek Dunaj i Morawa należy do najbardziej znaczących pod względem historycznym i archeologicznym lokalizacji w środkowej Europie. Ponadto oferuje czarującą scenerię przyrodniczą z niepowtarzalnym widokiem.

9. Synagoga
Synagoga zbudowana była w stylu kubistycznym w latach 1923-1926 według planów architekta Artura Szalatnaia- Slatinskego. Stała ekspozycja Muzeum Żydowskiej wspólnoty jest zainstalowana na pierwszym piętrze budowli. Dla zwiedzających jest dostępna podczas sezonu letniego.

10. Slavin
Największy wojenny pomnik w środkowej Europie jest dzięki swojej wysokości 52 metrów jedną z dominant miasta. Pochowanych jest tu 6845 radzieckich żołnierzy poległych przy wyzwalaniu Bratysławy podczas drugiej wojny światowej.

Noclegi
Austria Trend Hotel Bratislava
Austria Trend Hotel Bratislava****+ znajduje się na początku deptaku, parę minut od historycznego centrum miasta. Nowoczesne i do ostatniego detalu komfortowo urządzone pokoje są po mile spędzonym dniu tą najlepszą oazą odpoczynku.
www.austria-trend.at

Hotel Sheraton
Hotel Sheraton Bratislava jest częścią kompleksu EUROVEA – nowej miejskiej części w Bratysławie. Hotel Sheraton Bratislava oferuje przestronne pokoje, oryginalną francuską restaurację BrasserieAnjou, wibrujący Amer’s Bar, Port Wilson Lobby Lounge i Club Lounge, a także ekskluzywne Shine Spa.
www.sheratonbratislava.com

Hotel Kempinski
Kempinski Hotel River Park jest stale oceniany jako najlepszy hotel na Słowacji (Trend Top). Swoim gościom oferuje komfort i usługi na najwyższym poziomie nie tylko w pokojach, ale także w restauracji River Bank oraz w centrum wellness.
www.kempinski.com

Radisson Hotel Carlton
Legendarny i prestiżowy Radisson Blu Hotel Carlton wita swoich gości w samym sercu historycznego miasta Bratysława. Hotel jest otoczony restauracjami, barami i zabytkami kultury. Budowla pochodzi z 1837 roku.
www.radissonblu.com/hotel-bratislava

City Hotel Bratislava
City hotel jest to nowocześnie zrekonstruowany hotel z wieloletnią tradycją. Już od roku 1974 oferuje zakwaterowanie dla wymagającej klienteli biznesowej, ale także dla grup turystycznych.
www.hotelbratislava.sk

CrownePlazaBratislava
The CrownePlazaBratislava jest hotelem pierwszej klasy, który łączy w sobie perfekcyjną lokalizację z komfortowym zakwaterowaniem i wspaniałą kuchnią.
www.crowneplaza.sk

Falkensteiner Hotel Bratislava
Rzadko kiedy oznaczenie „stylowy hotel” jest tak trafne jak w przypadku Falkensteiner Hotel Bratislava, gdzie zaznacie zupełnie nowego przeżycia z pobytu w hotelu: w modnym stylu w duchu epoki.
www.falkensteiner.com

Hotel Blues
Hotel Blues oferuje zakwaterowanie w centrum miasta dla młodych podróżników we wspólnych albo oddzielnych pokojach. Darmowe wi-fi, recepcja i bar non-stop, pralnia, wyposażona kuchnia ze słoneczną jadalnią czy przyjemne wnętrza są tu oczywistością.
www.hostelblues.sk

Patio hostel
Patio Hostel ma doskonałe położenie- dokładnie w centrum miasta. Wszystkie ważne godne pamięci atrakcje, restauracje, winiarnie i nocne kluby są tuż za rogiem. Jeżeli jednak nie macie ochoty na spacer, możecie się zrelaksować w naszym ogrodzie i posiedzieć z kieliszkiem w naszym barze.
www.patiohostel.com

 

 

 

 

Centra informacji turystycznej
BRATISLAVA TOURIST BOARD
Klobučnícka 2, Bratislava
Lotnisko M.R. Štefánika Bratislava
tel.: +421 216 186
touristinfo@bratislava.sk
www.visitbratislava.com

GPS: 48.144257, 17.110257

 • Sobrance

  Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…
 • Moldava nad Bodvou

  Moldava nad Bodvou leży na północny wschód od Koszyc, przy autostradzie E571 wiodącej do R…
 • Gelnica

  Miasto Gelnica położone jest w historycznym regionie Spisz, wśród Rudaw Spiskich (Spišsko …
Pokaż więcej artykułów
 • Sobrance

  Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…
 • Moldava nad Bodvou

  Moldava nad Bodvou leży na północny wschód od Koszyc, przy autostradzie E571 wiodącej do R…
 • Gelnica

  Miasto Gelnica położone jest w historycznym regionie Spisz, wśród Rudaw Spiskich (Spišsko …
Load More In Miasta

Dodaj komentarz

Zobacz również

Sobrance

Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…