Dolny Kubin to stolica regionu Orava. Miasto ma wyjątkowy czar, który działa zarówno na turystów, jak i mieszkańców. Każdy kto tu był, będzie chciał tu powrócić. Ci, którzy w Dolnym Kubinie byli wiedzą o czym mowa, a dla reszty – kilka słów o naszym mieście.
Dolny Kubin to malownicze miasteczko na południowym wschodzie regionu Orava, na wys. 468 m n.p.m. Rzeka Orava przepływa przez środek miasta, dzieląc go na dwie części. Na jej lewym brzegu leży stare, historyczne miasto, na drugim brzegu – nowa część, Bysterec.
Obszar regionu to 490 km2 i około 20 tys mieszkańców. Dla turystów Dolny Kubin to brama na Orawę i najbardziej wysunięty na północ region Słowacji. Miasto leży w południowozachodniej części Oravskej vrchoviny, na jej granicy z Orawską Magurą. Nad miastem dominują szczyty: od południa Veľký Choč (1611 m), od północy Kubínska hoľa (1346m), z zachodu pogórza Małej i Wielkiej Fatry.
Dziś dzielnicami miasta są (kiedyś oddzielne miejscowości): Beňova Lehota, Bziny, Kňažia, Malý a Veľký Bysterec, Medzihradné, Mokraď, Srňacie, Záskalie. Dolny Kubin jest dla turystów ośrodkiem zakwaterowania i punktem wypadowym na okoliczne pasma górskie. Oferuje także dobre tereny do jazdy na nartach.

HISTORIA
Pierwsza pisemna wzmianka o Dolnym Kubinie pochodzi z 1323 r. Prawa miejskie uzyskał w 1632-33 a od 1683 r. była tu siedziba Żupy. W 1774 r. wybudowano pierwszy drewniany most. Największy rozkwit, głównie kulturalny przyniósł wiek XIX. Dolny Kubin i cała Orawa stały sie wtedy najważniejszym centrum kultury słowackiej na obszarze ówczesnych Węgier. Żył tu m.in. Pavol Országh Hviezdoslav, największy słowacki poeta, Janko Matúška, autor hymnu słowackiego, Martin Hattala- autor słowackiej gramatyki i wielu, wielu innych.

ZABYTKI

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej – wybudowany w latach 80-tych XIX wieku na fundamentach wcześniejszego kościoła z XIV w. We wnętrzu późnogotycki ołtarz z początków XVI w. i epitafium rodziny Zmeškalovców z 1622 r. Dominantą budowli jest wieża z XIV w., która wraz z gotyckimi murami była przebudowana w latach 1885-1886. Kościół jest najstarszym zabytkiem miasta.

Rynek (Hviezdoslavovo námestie) jest głównym zabytkiem urbanistycznym miasta z epoki średnioweicza. Znajduje się tu wiele rensesansowych i barokowych domów mieszczańskich. W średniowieczu rynek nie miał jednak dzisiejszego wyglądu i wielkości. Aż do XVII w. była tu tylko drewniana zabudowa. Przeniesienie siedziby żupy orawskiej z Veličnej do Dolnego Kubina po 1684 r. przyczyniły się do budowy domów kamiennych. Niektóre z nich po przebudowach zachowały się do dziś.

Pomnik wyzwolenia – na rynku ma postać otwartej księgi, na niej data wyzwolenia Dolnego Kubina.

Dom żupny – z arkadowym podwórzem, pochodzi z XVII w. Fasada została przebudowana w stylu neobarokowym, znajduje się na niej żupny herb z XVIII w. Dziś mieści się w budynku Orawska Galeria.

Kościół ewangelicki – wybudowany z latach 1893-94 w miejscu zniszczonego przez pożar kościoła tolerancyjnego.

Dom T. H. Florina – dom farbiarzy, w którym mieszkał publicysta i działacz kulturalny T.H. Florin. Dziś służy jako przestrzeń wystawowa Orawskiego Muzeum. Parter tego dwupiętrowego domu jest z kamienia, górna część jest częściowo murowana, cześciowo z belek.

Muzeum Hviezdoslava – najstarsze muzeum literackie na Słowacji. przypomina dzieła wielkiego słowackiego poety. Budynek powstał z początkiem XX w. jako biblioteka V. Čaploviča, ktorej zbiory są tu do dzisiaj.

Dawna synagoga – dziś Kino Choč – może poszczycić się ciekawą architekturą. Tablicę pamiątkową odsłonił tu w 1990 ówczesny prezydent, Vaclav Havel.

Tablica pamiątkowa J. Matúška – przypomna miejsce, gdzie stał dom rodzinny tego poety, pisarza, publicysty, autora dzisiejszego hymnu Słowacji.

Urząd Miejski – wybudowany w 1888 r. na siedzibę banku. W I poł. XX wieku były tu różne instytucje, od końca XX w. służy jako siedziba rady miejskiej.

Gymnazjum P. O. Hviezdoslava – działa od roku 1919, było w niej wtedy 69 uczniów i 8 nauczycieli. w 1923 r. odbyły się pierwsze matury.

Dom P. O. Hviezdoslava – znajduje się naprzeciw Muzeum P.O.H. – poeta tu żył, pracował i umarł w roku 1921. Pamiętkowa tablica na fasadzie. Dziś mieści się tu Pensjonat u Hviezdoslava.

Cmentarz historyczny – pochowanych jest tu 17 ososbistości, zasłużonych dla kultury słowackiej.

Drewniany most – najdłuższy drewniany most środkwoej Europy łączy osiedle Bysterec i stare miasto. Obok hala targowa w podobnym stylu architektonicznym.

Dzwonnica na osiedlu Bysterec – fragment historii pośród nowoczenych bloków. Przypomina XIX w., gdy w tym miejscu stały niskie domy jednorodzinne.

Cmentarz żydowski znajduje się w spokojnej części miasta w kierunku na Kuzmínovo. W przeszłości społeczność żydowska miała swojego rabina, synagogę i szkołę, w której uczyły się dzieci. Żydowska społeczność żyła w zgodzie z innymi a ich zwyczaje były bardzo podobne do zwyczajów większości obywateli. Cmentarz powoli niszczał, jednak dziś jest utrzymywany i ma administratora.

Zegar – na rynku, pod miejskim ośrodkiem kultury

Biblioteka Čaplovičova – historyczna biblioteka założona przez kolekcjonera Vavrinca Čaploviča z Jesenovej. W zbiorze znajdują się dzieła słowackie, europejskie i światowe. Znajduje się tu 25 pierwodruków.

Park dejateľov znajduje się pomiędzy galerią Orawską a kościołem ECAV na rynku (Hviezdoslavovo námestie) i tworzy go osiem płaskorzeźb znanych osobistości z naszej historii (Ivan Ballo, Pavol Bujnák, Theo Herkeľ Florin, Ladislav Jégé Nádaši, Juraj Janoška, Andrej Halaša, Peter Škrabák i Margita Figuli)
Do granicy państwowej – 52 km
Námestovský okrąg- 34 km
Okrąg pogórzem Pilska- 26 km
Polhoranský okrąg -20 km

  • Sobrance

    Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…
  • Moldava nad Bodvou

    Moldava nad Bodvou leży na północny wschód od Koszyc, przy autostradzie E571 wiodącej do R…
  • Gelnica

    Miasto Gelnica położone jest w historycznym regionie Spisz, wśród Rudaw Spiskich (Spišsko …
Pokaż więcej artykułów
  • Sobrance

    Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…
  • Moldava nad Bodvou

    Moldava nad Bodvou leży na północny wschód od Koszyc, przy autostradzie E571 wiodącej do R…
  • Gelnica

    Miasto Gelnica położone jest w historycznym regionie Spisz, wśród Rudaw Spiskich (Spišsko …
Load More In Miasta

Dodaj komentarz

Zobacz również

Sobrance

Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…