Tvrdošín leży na północy Słowacji, w południowo-wschodniej części Kotliny Orawskiej pomiędzy Skorušinskimi Wierchami i Oravskim Pogórzem. Cały obszar leży na wysokości pomiędzy 566 – 1076 m n.p.m., Tvrdošín na 580 m n.p.m.

Część środkowa regionu jest pagórkowata, w północnej części jest masywna równina Uhliska. Południowe pogórze przechodzi w pogórze Skorušiny, w części zachodniej przechodzi w szczyty Orawskiej Magury.

Tvrdošin jest najstarszym miastem na Oravie i jednym z dwudziestu najstarszych miast na Słowacji. Miasto powstało u zbiegu dwóch rzek w strategicznym punkcie przy szlaku handlowym łączącym Morze Bałtyckie i Śródziemnomorskie, co potwierdziły odkrycia archeologiczne z XIX w. Punkt celny zwany tricezima, jest najprawdopodobniej wspomniany pod nazwą Toarsin i Doardi w dokumencie z 1111 r. W dokumencie króla Beli IV z 11.08.1265 r. Tvrdošin jest wspomniany jako Toardosina. Prawa miejskie przyznał miastu w 1369 król Ľudovít I. W 1996 r. Tvrdošin stał się centrum dystryktu ponownie po 74 latach.

Dziś miasto Tvrdošín składa się z dzielnic: Medvedzie, Krásna Hôrka i Oravice.

Medvedzie powstało w 1355 r. jako wieś ziemiańska. Częścią Tvrdošína stała się w 1967 r. Krásna Hôrka powstała w 1420 r. jako Walaska kolonia mieszkańców z Nižnej i dołączono ją do miasta w 1974 r. Od 1659 r. częścią miasta jest osada Bystra – dzisiejsze Oravice.

Powierzchnia dzielnicy Tvrdošín wynosi 1 943 ha, Medvedzie 548 ha, Krásnej Hôrki 1 154 ha, Oravic 4 787 ha. Całkowity obszar miasta wynosi 4 787 ha.

Główne rzeki przepływające przez Tvrdošín:

  • Orawa i jej lewostronny dopływ – Orawica i prawostronny Medvecki potok i potok Hldočín
  • Orawica i dopływy: lewostronny Krátky, Krivy potok, Zábiedovčík i prawostronny dopływ Hlísnik.

Na rzece Orawa utworzono zalew (objętość 2,9 mln m³).

Obszary pod ochroną:

  • Strefa zabytkowa obejmująca rynek w Tvrdošínie (Trojičné námestie) i jego okolice z urbanistyczno-historyczną strukturą zabudowy i drewnianym kościołem gotyckim
  • Obszar chroniony rzeki Orawy po obu stronach rzeki (4 stopień ochrony)
  • Drzewa pod ochroną – lipa przy poczcie oraz grupa lip obok galerii M.Medveckiej
  • „Ramsarská lokalita” – obszar mokradeł przy rzece Orawie i jej dopływach o znaczeniu międzynarodowym

Największy zabytek Tvrdošina – gotycki kościółek na liście UNESCO Najstarszym zabytkiem Tvrdosina jest drewniany kościółek z XV w. W latach 1986-1993 wiele części kościoła zostało poddanych renowacji (m.in. wewnętrzne dekoracje, dzwonnica, ogrodzenia cmentarza, wymiana dachu). W 1995 r., w nagrodę za zachowanie w doskonałym stanie i fachową rekonstrukcję tego zabytku, został miastu przyznany medal Europa Nostra.

Dziś kościół jest odnowiony w stylu renesansowym z lat 1650 i 1653-1654, co jest wyryte na łuku triumfalnym przy prezbiterium. Barokowy ołtarz z przełomu XVII i XVIII w. z bogato rzeźbionym zdobieniem, bez kolorów daje możliwość podziwiania piękna drzewa lipowego i rzeźby w drewnie, dokładnie w takiej formie, jaką nadali mu jego twórcy.

Fragmenty oryginalnego mniejszego ołtarza gotyckiego można podziwiać w Galerii Orawskiej w Dolnym Kubinie i w Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie, gdzie jest również oryginalne malowidło z ołtarza przedstawiające Opłakiwanie Chrystusa.

Do cennych elementów we wnętrzu należą m.in. późnorenesansowy pulpit z rzeźbami ewangelistów, stalle, strop kasetonowy malowany w róże, obraz św. Jerzego zabijającego smoka, obraz w ołtarzu Wszystkich Świętych z Ignacym Loyolą na pierwszym planie, malowidła czterech ewangelistów, Zbawiciela Świata, sześciu par Apostołów i św. Pawła z ornamentami pnącymi się naokoło.

Kościół był konsekrowany po raz kolejny 1 listopada 1993 r. Nabożeństwa odbywają się tu raz do roku – w tygodniu, gdy przypada Wszystkich Świętych (1 listopada).

Kościół wraz z 7 innymi drewnianymi kościołami Łuku Karpackiego został w 2008 r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kamienica usytuowana w centrum miasta, która została wybudowana w latach 1872 – 1875 na fundamentach pochodzących z XVIII wieku. Na fasadzie od strony placu widać dwie rzeźby z piaskowca. Jedna z nich przedstawia władcę Ludovita I, dzięki któremu miasto otrzymało przywileje miasta królewskiego. Druga z rzeźb jest poświęcona św. Florianowi, patronowi strażaków. Aktualnie w budynku mieści się urząd miasta.

Oravice
Największą atrakcją Oravic jest geotermalna woda o temperaturze 57 °C, wytryskająca z głębokości 1606 m. Położone na wysokości 780- 930 m n.p.m., w otoczeniu wierzchołków o wysokości pomiędzy 1200-1600 m n.p.m., m.in. Osobitá (1687 m n. p. m.) i Bobrovec (1863 m n. p. m.) z widokiem na polskie Tatry i północną część Tatr Wysokich.
Oravice mają dogodne położenie dla zagranicznych turystów – do granicznego miasta Trstena jest tylko 14 km.
Dla miłośników przyrody – Juranova dolina, leżąca na terenie Parku Narodowego TANAP.

Kąpielisko termalne jest otwarte cały rok.
Godziny otwarcia 11.00 – 20.00.
Oravice to jedyne miejsce na Orawie z naturalnymi źródłami geotermalnymi. Temperatura wody w dwóch odkrytych basenach wynosi 34-38 °C.
Woda siarkowo-wapienno- magnezowa z dużą ilością żelaza. Należy do najbardziej znanych w Słowacji i ma dobroczynne efekty na zdrowie, przede wszystkim w chorobach układu ruchowego, moczowego i chorobach nerek.

  • Sobrance

    Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…
  • Moldava nad Bodvou

    Moldava nad Bodvou leży na północny wschód od Koszyc, przy autostradzie E571 wiodącej do R…
  • Gelnica

    Miasto Gelnica położone jest w historycznym regionie Spisz, wśród Rudaw Spiskich (Spišsko …
Pokaż więcej artykułów
  • Sobrance

    Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…
  • Moldava nad Bodvou

    Moldava nad Bodvou leży na północny wschód od Koszyc, przy autostradzie E571 wiodącej do R…
  • Gelnica

    Miasto Gelnica położone jest w historycznym regionie Spisz, wśród Rudaw Spiskich (Spišsko …
Load More In Miasta

Dodaj komentarz

Zobacz również

Sobrance

Sobrance to miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regioni…